Чому президент наклав вето
Раніше президент ініціював цей проєкт закону для відновлення покарання у вигляді позбавлення волі за недостовірне декларування. Однак при розгляді документа в сесійній залі Верховної Ради депутати внесли зміни до порядку декларування відомостей про рухоме і нерухоме майно, що перебуває у володінні або користуванні членів сім'ї декларанта. Відповідно до поправок, такі об'єкти вказуються в декларації, якщо члени сім'ї декларанта надали йому відповідну інформацію.
Таким чином, декларанта можна притягнути до кримінальної відповідальності тільки за недостовірне декларування об'єктів, про які йому надали відомості члени сім'ї. Це дає законодавчу лазівку недобросовісним декларантам для того, щоб не вказувати в своїх деклараціях рухоме і нерухоме майно, яким володіють або користуються їхні родичі. При цьому вони мають можливість пояснювати це тим, що члени їхніх родин нібито не надали їм відповідної інформації про це майно.
З огляду на це, президент повернув закон до парламенту. «Кримінальна відповідальність за недостовірне декларування відомостей повинна бути досить суворою і передбачати можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі», — зазначив Зеленський.
Читайте також: Як SmartID і Приват24 допомагають оцифровувати бізнес
Контекст
- Як відомо, введення системи електронного декларування було вимогою Європейського Союзу для встановлення безвізового режиму з Україною.
- Венеціанська комісія у своєму висновку від 5 травня повністю підтримала ініційовані главою Української держави зміни щодо встановлення покарання за правопорушення, пов'язані з декларуванням, і не висловила жодних зауважень.
- Раніше Рада національної безпеки і оборони України схвалила законопроєкт, яким посилюється відповідальність, зокрема кримінальна, і відновлюється покарання у вигляді позбавлення волі за недекларування і недостовірне декларування.
Хочете знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.