► Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Що означає Індекс цін від ООН
«Індекс від агенції ООН — важливий показник для сільськогосподарських товарів, якими торгують на міжнародному рівні. Нинішній стрибок зробив його найвищим з вересня 2011 року», — наголошує видання.
Ціни змушені зростати, зокрема, через щоразу більші апетити Китаю на пшеницю та сою. Інший значний фактор — тяжка посуха в Бразилії, а також дедалі більший попит на рослинну олію для виробництва біодизеля. «Китай продовжує купувати. Але посуха в Бразилії виявилася гіршою, ніж всі очікували. Тож залишається молитися, щоб погода в США була гарною», — зазначив старший економіст FAO Абдолреза Аббассіан.
У Великій Британії та Європі продовольча інфляція була відносно стриманою. Але британський роздрібний консорціум (British Retail Consortium) цього тижня застеріг, що ціни збільшаться в другій половині року.
«Проблема в тому, що пандемія зруйнувала ланцюги постачання, а це негативно вплинуло на виробництво й розподілення продуктів. У Південній Америці продовольча інфляція підскочила до 21%, в Африці і Південній Азії — до 12%, а в Океанії — до 8%. Ці регіони постраждали найбільше», — йдеться у матеріалі.
Читайте також: КОКО КЕШ від Forward Bank: кредит готівкою на будь-які цілі та потреби
Наслідки зростання цін
Зростання цін на світовому ринку ще більше посилить інфляцію цін на продукти у бідних країнах, залежних від імпорту основних товарів. У випадку багатих країн, вартість необроблених інгредієнтів становить лише частину від ціни, яку їхні жителі платять у супермаркетах чи ресторанах.
- Однак зростання вартості сировини все одно впливає на вартість продуктів. І такі компанії, як Nestlé і Coca-Cola, вже оголосили, що збираються підвищити свої ціни.
- До того ж, економісти та аналітики застерігають, що відновлення роботи сфери громадського харчування лише підвищить тиск на ціни. Як зазначив Аббассіан, скорочення походів у заклади харчування не було повністю компенсоване домашнім куховарством. «Але тепер люди знову починають ходити в ресторани. І ціни на продукти почнуть зростати», — запевняє експерт.
- Очікується також, що найближчими місяцями ціни на продукти зростатимуть і через витрати на зарплати, транспортування та доставку.
«Вартість транспортування збільшується через подорожчання нафти, а постачання перевантажене. Тож, у системі існує великий тиск, який штовхає ціни вгору», — зауважила Керолайн Бейн з Capital Economics.