► Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Повільно, але катастрофічно
«Кліматична криза — це екзистенційна кризу, криза існування», — сказав топменеджер МВФ. За його словами, ця криза розвивається повільно, але вона може призвести до катастрофи. Як приклад експерт назвав Багамські острови, Філіппіни та інші країни, чиї економіки в останні роки сильно постраждали через тайфуни та буревії.
«Є багато країн, де кліматичні катаклізми катастрофічні для фінансової системи», — підкреслив представник МВФ Тобіас Адріан.
«Навіть якщо ви не вірите, що це основний сценарій, все одно існує чималий ризик зворотного розвитку. А управління ризиками — це гарантія того, що навіть у найгірших ситуаціях ви зможете вижити», — підкреслив експерт.
Ці коментарі перегукуються з попередженням, зробленим у вересні торік у федеральній доповіді. У ній визнано, що «зміна клімату — це великий ризик для стабільності фінансової системи США та її здатності підтримувати американську економіку». У звіті ФРС говориться, що шторми, повені, лісові пожежі або інші серйозні небезпеки, крім іншого, можуть швидко змінити або розкрити нову інформацію про економічні перспективи або вартості фінансових активів.
У звіті, опублікованому підкомітетом з питань клімату Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами США, регуляторів закликали «оперативніше і рішучіше» працювати над вирішенням економічного збитку від зміни клімату, що насувається", — пише CNN Business.
Дослідники з ФРС додали, що економічні та фінансові ризики можуть підсилювати один одного. Наприклад, якщо руйнування власності через погодні умов призвело до збитків банків, це, в свою чергу, впливає на скорочення кредитування і зменшення інвестицій.
«З можливістю раптових і значних зрушень в сприйнятті ризику хронічні небезпеки можуть привести до різкої зміни цін, якщо очікування або настрої інвесторів щодо фізичних ризиків різко зміняться», — йдеться в звіті.
Страхування від COVID-19. Виплата в 50000 гривень
Кліматичні стрес-тести
Фінансові регулятори США, які під час президента Трампа в основному дотримувалися політики невтручання, тільки почали вивчати ці фактори ризику. У грудні 2020 року ФРС офіційно приєдналася до Мережі центральних банків та органів нагляду за екологізацією фінансової системи, що є одним із спонсорів конференції «Зелений лебідь».
Міністр фінансів Джанет Єллен заявила в травні, що вона і президент Байден «сповнені рішучості використовувати всю владу федерального уряду США для вирішення проблеми зміни клімату».
Представник МВФ Адріан, в свою чергу, позначив чотири ключові сфери, в яких клімат має бути включено в фінансове регулювання, в тому числі шляхом введення кліматичного стрес-тестування фізичних ризиків і того, наскільки економіки уразливі для переходу до енергетики. І хоча МВФ вже проводить кліматичні стрес-тести в деяких країнах, така оцінка потребує нормативних або навіть законодавчих змін у Сполучених Штатах.
Читайте також: Енергоефективні перспективи для «зеленого» банкінгу
Виправити клімат
МВФ закликає до оновлення стандартів даних та розкриття інформації про кліматичні ризики для підвищення прозорості. «Кліматичні дані на даний час дуже заплутані, перенасичені інформацією. Наприклад, досить складно класифікувати, до якого ступеня дана компанія є зеленою або коричневою», — сказав він.
Гері Генслер, голова Комісії з цінних паперів і бірж США, нещодавно заявив Конгресу, що планує наприкінці 2021 року ввести нові правила щодо розкриття інформації про корпоративний клімат.
Тим часом, Адріан зазначив, що регулюючі органи повинні більше працювати над тим, як регулювати фінансові установи таким чином, щоб зробити систему сприятливішою для клімату. «Це все ще в зародковому стані», — сказав він. Адріан підкреслив, що центральні банки повинні оцінити, як включити клімат у грошово-кредитну політику і купівлю активів — крок, який офіційний представник МВФ визнав «вельми суперечливим».