Низькі облікові ставки лише стимулюють цей процес. Україна теж не стала винятком: тривалий час НБУ тримав облікову ставку на рекордно низьких позначках. При цьому регулятор проводив політику кількісного пом'якшення «на український лад», а саме: він надавав рефінансування комерційним банкам, а ті направляли отримані гроші на покупку ОВДП. Потім Кабмін використовував виручені кошти на покриття бюджетного дефіциту. Така політика «прихованої емісії» привела до девальвації гривні та зростання споживчої інфляції. Про це повідомляє Андрій Гойлов, аналітик RoboForex.
Зростання ділової активності після пандемії коронавируса виступає каталізатором цих процесів. З цієї причини НБУ був змушений почати цикл підвищення облікової ставки. Судячи з даних про споживчої інфляції в квітні, її будуть підвищувати й далі. Нижче представлена помісячна динаміка змін споживчої інфляції за останні 10 років.
Споживча інфляція в Україні 04.2011−04.2021 (%). Джерело: НБУ
Поточне значення показника становить 8,4% в річному численні. Тут явно видно новий тренд на «розгін» інфляції. Звичайно, в квітні 2015 роки ситуація була набагато гіршою — зростання тоді становив понад 60,0%. Хоча в 2012 році навіть була зафіксована дефляція. Основними драйверами посилення інфляції минулого місяця стали зростання цін на комунальні послуги та освіту.Поганий урожай і збільшення вартості палива додатково прискорять інфляцію в цьому місяці. У минулому році цей показник склав 5,0%, що стало одним з найнижчих значень з 2001 року.
Споживча інфляція в Україні 2001−2020 (%). Джерело: НБУ
Найчастіше інфляція в Україні перевищує рівень в 10%. Антирекорд був встановлений за підсумками все того ж 2015 року. У подібних ситуаціях НБУ змушений реагувати підвищенням облікової ставки. Це, в свою чергу, призводить до зростання прибутковості ОВДП. Поки Кабміну вдається стримувати зростання процентних ставок по облігаціях. З цієї причини нерезиденти ігнорують первинні розміщення Мінфіну України.
Аналітик вважає, що на поточному тижні гривня до долара США почне ослаблення до рівня 27,65. Єдина європейська валюта, судячи з усього, зміцниться до позначки 33,60.