► Підписуйтеся на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці:
головні фінансові новини
З чого все почалося
А почалося все з економії - Крістіан Хасчек вирішив щодня перевіряти, скільки електрики він витрачає в своєму будинку. Цифри його вразили — він зрозумів, що обігрівати будинок досить дорого. За опалення і гарячу воду, які працюють на електриці, він платив близько 6 євро на день.
На даху у Крістіана встановлено сонячні панелі потужністю в 4,8 кВт, але взимку, в найенерговитратніший час, пожитку від них замало. «Мій будинок обігрівається (та й охолоджується) центральною системою вентиляції з тепловим насосом. По суті він втягує холодне повітря зовні, обігріває його і видуває його в усі кімнати і нагріває воду. Також на випадок дуже холодних днів у мене в кожній кімнаті є інфрачервоні панелі», — пише Крістіан.
Читайте також: Майнери біткоїна заробили в березні рекордні $1,5 мільярда
Він вважає цю систему досить ефективною, але системі вентиляції треба нагрівати зовнішнє повітря до кімнатної температури — а це дорого і вимагає багато електроенергії.
Крістіан став думати, як він може здешевити електроенергію. Одним із варіантів несподівано став майнінг криптовалют.
Що довелося зробити
Криптовалюта генерується майнерами. Це люди, які встановлюють комп'ютерне обладнання, щоб обчислювати випадкові числа, поки не буде знайдено одне криптографічно вірне.
Загалом, для питання з електроенергією все це не важливо — важливо, що майнінг дає можливість встановити вдома пристрої, які виділяють тепло. Ще й отримати за це невеликі частки криптовалют, наприклад Ethereum або Bitcoin.
У Крістіана в будинку було небагато обладнання середнього рівня — чотири відносно потужні, але старі відеокарти GPU AMD R9 390. Крістіан сумнівався, що використовувати їх буде рентабельно — карти вимагали 900 Вт. Але все одно вирішив спробувати, тому що калькулятор Cryptocompare Mining прогнозував гарні результати.
Що вийшло
Кожна з цих карт при роботі нагрівається приблизно до 80 °C. Крістіан зрозумів, що це тепло можна передавати на тепловий насос, причому навіть двома способами. Перший — поставити обладнання в кімнату з насосом, а другий — встановити карти зовні будинку, щоб вони підігрівали повітря, яке надходить у насос. І та, й інша схеми виявилися вигідними.
За словами Крістіана, поки ціна Ethereum тримається вище $900 — обігрів за допомогою майнінгу ефективний.
Крістіан отримував близько $3,8 на день за майнінг — це половина рахунка за електрику навіть з урахуванням обладнання. Крім того, насос став вимагати менше електрики в цілому, тобто побудована Крістіаном система під час роботи знижує плату за електрику.
А в сонячні дні майнер і весь теплонасос працюють повністю від сонячної енергії панелей на даху.