Читайте також: СБУ розповіла про схеми роботи B2B Jewelry та інших фінансових пірамід
Як це відбувалося
На той момент дохід цей становив близько 7% на тиждень, залежно від того, що купувалося — ювелірні вироби або сертифікат. Ті самі 7% отримували новачки, а ті, хто їх приводив, або лідер групи отримували ще більше. Наприклад, у B2B була людина, яка занесла 7 тис. грн, а отримала загалом $300 тис.
Крім того, багато в чому ця піраміда завоювала популярність завдяки тому, що змогла забезпечити і готівковий, і безготівковий розрахунки, підкреслює оперативник. «Людина приходила до магазину, могла розплатитися карткою і так само могла отримувати на карту кешбек. З іншого боку, були вкладники, які забирали по 150−200 тис. грн. Їм було незручно отримувати такі виплати на картку, по-перше, тому що не хотіли світити ці гроші — було багато вкладників з держслужбовців. І їм не хотілося відображати ці гроші в своїх деклараціях. По-друге, наприклад, платити комісії за зняття готівки», — пояснює Дмитро.
Пізніше вже перестало вистачати грошей, щоб виплачувати кешбек і відсотки, оскільки вкладення людей переводилися в готівку або відмивалися іншими способами. Тому «відсотки „старим“ інвесторам виплачувалися за рахунок грошей, які приносили нові інвестори. Гроші та золото банально перевозилися з однієї точки в іншу, залежно від поточних потреб», — розповідав Дмитро.
Накопичуйте на пенсію з НПФ «Династія»: 21,09% річних у гривні + 50 грн від «Мінфіну»
Як потерпілі зможуть повернути гроші
Насправді офіційно визнано тільки близько ста постраждалих, підкреслює співробітник СБУ. І радить: щоб отримати такий статус і претендувати на відшкодування збитків, потрібно написати заяву в поліцію. Багато хто не робить цього, тому що просто не вірять, що їм допоможуть. Заяви пишуть в основному ті, хто втратив великі суми, — $10−50 тис.
«Там були взагалі абсурдні ситуації — люди брали кредит, щоб вкладати в B2B, щоб забезпечити заробіток на рівному місці: платиш, припустимо, 3% на місяць по кредиту, а тобі тут за тиждень 7% дають», — зауважує Дмитро.
На питання кореспондента, коли ж реально отримати відшкодування тим, хто написав заяву, слідчий підкреслює, що це два паралельні процеси. «Якщо людина визнана потерпілою, це є підставою, щоб висувати матеріальні претензії до відповідача. Компенсуватимуться збитки будуть за рахунок активів, на які накладено арешт. Зараз серед таких активів є і машини, і земельні ділянки, які були записані на підставних осіб. Вони зараз знаходяться під арештом. Не кажу, що це буде швидкий процес. Але це все одно потрібно робити».
Читати інтерв'ю повністю: Організатор B2B Jewelry може «сісти» на 12 років — СБУ
А ось як можна застрахуватися від того, щоб не стати жертвою чергової піраміди, Дмитро поділився досвідом зі своєї професійної діяльності.
«З власного досвіду скажу одне — звичайні люди, які вкладають свої заощадження в такі проєкти, ведуться навіть не на рекламу, а на поради близьких людей або тих, кому вони довіряють. Спрацьовує принцип — ось дивись, я добре заробив і ти теж зможеш.
У такій ситуації потрібно пам'ятати дві речі. Перше — той, хто пропонує це, обов'язково отримає прибуток з тебе, в яких би близьких стосунках ви не були. Другий момент — ця людина тобі жодним чином не гарантує, що ти повернеш свої гроші", — підсумовує оперативник.
Хочете знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.