«Це ще один важливий крок до створення повноцінного ринку газу. Це крок, який нарешті дасть можливість місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло і гарячу воду», — підкреслив прем'єр.
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Що означає цей крок
Шмигаль підкреслив, що неефективність менеджерів комунальних підприємств більше не покриватиметься фіксованою ціною на газ. Тепер усі теплокомуненерго, більшість з яких належить місцевій владі, будуть укладати контракти із газопостачальними компаніями самостійно.
«Згідно з роз'ясненнями НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. — Ред.), зміна постачальника можлива навіть за умови наявності заборгованості за газ», — підкреслив прем'єр-міністр.
На засіданні уряду 19 травня Мінрегіон та Міненергетики одержали доручення протягом трьох тижнів виконати всі положення Меморандуму між урядом та головами міст України. Міністерства мають надати пропозиції щодо законопроєкту про погашення заборгованості за різницю в тарифах перед ТКЕ.
Шмигаль звернувся до міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, міністра енергетики Германа Галущенка та очільника «Нафтогазу» Юрія Вітренка щодо необхідності виконати положення меморандуму з мерами міст у термін три тижні.
Читайте також: У березні інфляцію стримувало обмеження граничної ціни на газ — НБУ
Нагадаємо
30 квітня Кабінет Міністрів подовжив термін дії спеціальних обов'язків (ПСО) щодо продажу природного газу підприємствам теплопостачання до 20 травня. Мінрегіон тоді заявив, що підприємства теплопостачання не зможуть змінити постачальника газу після скасування спецобов'язків без врегулювання заборгованості перед НАК «Нафтогаз України».
Міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго» заявляє про необхідність швидкої реструктризації боргів підприємств теплоенергетики, що виникли через економічно необґрунтовані тарифи.
Контекст
9 лютого 2021 року Кабінет Міністрів, «Нафтогаз» та мери міст підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Зокрема, за положеннями меморандуму, до 30 вересня 2021 року Нафтогаз надає виробникам тепла відстрочку платежу на різницю між ринковою та граничною цінами газу, фактично закладеними в тариф.
Меморандум також передбачає, що теплопостачальні підприємства гарантовано отримуватимуть газ для виробництва тепла та постачання його у домівки громадян протягом усього опалювального періоду 2020−2021 років. Для цих підприємств передбачені відстрочка оплати за природний газ та компенсація різниці між ринковою ціною природного газу та ціною, врахованою в тарифах за тепло.
Зробіть внесок до Simple Invest та отримайте 20% річних у гривні