Зниження комісій за платіжними картками вигідно економіці і клієнтам банків
За повідомленням аналітика компанії TeleTrade, Нацбанк України уклав угоду з платіжними системами Visa і Mastercard про поступове скорочення міжбанківських комісій. Мова йде про комісіях інтерчейндж. При еквайрингу банк, що обслуговує торгову точку, перераховує їх банку, чиєю карткою розплатилися за покупку. Це вагома частка в еквайрингу, вона становить 60−75% від всієї комісії за ним, яку платить бізнес. Інтерчейндж складе з 1 липня 2021 року — не більше 1,2%; з 1 липня 2022 — не більше 1%; а з 1 липня 2023 — не більше 0,9%. Подібні переговори просувалися досить важко. Але все ж досягнуті домовленості, про те що і Visa, і Mastercard синхронно знижують комісію.
Ці процеси можуть підвищити кешбек і бонуси по картах від банків, в цілому збільшать привабливість безготівкових розрахунків, стануть сприяти скороченню частки готівки в обігу. Зараз питома вага готівки в розрахунках становить близько 50%. Для порівняння: в Чехії ця частка становить 13%, в Польщі — близько 20%, в Болгарії 22%.
Безготівкова оплата прискорює оборот коштів, дає економію у використанні готівки, знижує загальні витрати на грошовий обіг — перерахунок, зберігання, інкасацію та перевезення банкнот і ін. В цілому підвищується ефективність фінансової системи. За рахунок збільшення швидкості обороту потрібно менше грошей в обігу, що виступає і чинником, що обмежує інфляцію. Крім того, платежі людей стають більш прозорими, це дає можливість для більш глибокого їх аналізу, контролю, перешкоджання «тіньовим» операціями тощо.