Суть проблеми
На початку травня видання Finbalance опубліковало інформацію з посиланням на Приватбанк, що ДІУ допустила дефолт по облігаціях, випущених під держгарантії. А саме, установа не виплатила в грудні 2020 року основну суму та нараховані відсотки за облігаціями у строк їх погашення.
Голова правління ДІУ повідомив «Мінфіну», що дані зобов’язання ДІУ погасило Міністерство фінансів. Дефолт, який виник, він назвав технічним.
«Головна причина технічного дефолту — це ситуація, яка виникла в 2014—2015 році з Дельта Банком. Кошти ДІУ, які були акумульовані на рахунках Дельта Банку, умовно кажучи, пропали. Тому зараз ми знаходимося у судах. Фактично нам винні близько 3,5 млрд грн, які включені в сьому чергу вимог кредиторів банку, але користуватися ними не можемо. Тому виникла ситуація, коли ми не змогли розплатитися по своїх боргах», — прокоментував Єгор Притула.
Що далі
Єгор Притула назвав два головних фактори, які будуть впливати на подальше вирішення даного питання.
«По-перше, справа розглядається в суді. По-друге, ухвалено рішення про злиття ДІУ і Укрфінжитло. Серед іншого, документ передбачає докапіталізацію „Укрфінжитла“ за рахунок ОВДП, які будуть випущені і частково підуть на погашення зобов’язань ДІУ», — зауважив голова правління ДІУ.
Статистика
ДІУ створено урядом в жовтні 2004 року. Основний вид діяльності — рефінансування іпотечних кредиторів за рахунок коштів, залучених від розміщення цінних паперів.
За повідомленням Єгора Притули, у 2020 році 1124 українські родини отримали житло на умовах фінансового лізингу за рахунок коштів, які залучалися ДІУ на внутрішньому фінансовому ринку.
За І квартал 2021 року ДІУ відзвітувала про збиток 91 млн грн (за цей же період 2020 року — 7,3 млн грн).
На кінець березня активи ДІУ становили 2,4 млрд грн, тоді як на початок року — 2,51 млрд грн.
Непокритий збиток на кінець І кварталу — 4,74 млрд грн. Власний капітал — «мінус» 2,42 млрд грн.
За підсумками 2020 року ДІУ відзвітувала про прибуток 1,25 млн грн, за 2019 рік — 1,06 млн грн.