►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Плани Укрпошти
«Почнемо тиждень з позитиву, тим більше, що до цієї новини ми йшли довгі 4 роки. І ось, коли рішення (нехай і компромісне) затверджено всіма поважними сторонами, Укрпошта починає процес придбання банку», — написав Ігор Смілянський.
За його словами, купуватися буде невеликий банк, без відділень або з малою їх кількістю і без портфеля проблемних активів.
«Зараз є 2−3 таких, з якими ми почнемо перемовини. Маю велику надію закрити операцію протягом наступних 5−6 місяців», — додав очільник Укрпошти.
Серед іншого, Ігор Смілянський повідомив, що оголошується тендер з відбору оцінювача.
«Ми оголошуємо тендер на оцінювача, який зможе допомогти в цій серйозній справі. Щоб потім не сказали, що заплатили дорого за щось не те», — підкреслив він.
Читайте також: Укрпошта готується надавати банківські послуги 15 мільйонам українців
Стан справ у компанії
- За підсумками І кварталу 2021 року Укрпошта звітувала про збитки у сумі 127,8 млн грн (за цей самий період 2020 року прибуток становив 89,5 млн грн).
- За 2020 рік Укрпошта декларувала прибуток 164,9 млн грн (за 2019 рік — 405,3 млн грн).
- Чистий дохід за І квартал-2021 — 2,62 млрд грн, що на 0,56 млрд більше, ніж за відповідний період 2020 року.
- Чистий дохід за 2020 рік — 9,2 млрд грн (за 2019 рік — 7,78 млрд грн).
Читайте також: Укрпошта планує в жовтні залучити 100 мільйонів євро кредиту
Думка експерта
Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU вважає, що враховуючи високу присутність держави в банківській системі, поява ще одного банку не виглядає логічною. Задекларована стратегія держави як кінцевого акціонера цих банків — це скоротити таку присутність.
Бажання ж володіти банком, що нелогічне на рівні держави, на рівні окремо взятої компанії Укрпошта — зрозуміле. Доходи компанії від фінансових послуг сягають до половини всіх доходів, а загальна кількість відділень національного оператора поштового зв'язку більша за кількість відділень усієї банківської системи. До того ж, дуже часто це населені пункти, де банки відсутні.
«Кооперація з іншими банками є для компанії менш привабливою, — підкреслює Демків, — оскільки Укрпошта витрачає кошти на інфраструктуру в цих локаціях, тоді як партнерський банк отримує клієнта та основний заробіток. Гарна це ідея чи ні, наразі однозначно сказати не можна. Турбує наявність в Укрпошти фінансового ресурсу на такі інвестиції, зважаючи на проблеми з тарифоутворенням на послуги, ціни на які регулюються державою».
Нагадаємо
Як повідомляв «Мінфін», Укрпошта сподівається отримати банківську ліцензію. Такі зміни стануть можливі, якщо Верховна Рада ухвалить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв'язку» (№ 2788-д). Проти перетворення Укрпошти на банк виступає Національний банк України.
За даними Пенсійного фонду України, на початок січня 2021 року 7,6 млн, або 68,8%, українських пенсіонерів отримували пенсійні виплати через банки. Водночас гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський повідомив, що 3,6 млн українських пенсіонерів отримують пенсії готівкою.
За підсумками 2020 року обсяг пенсійних виплат через поточні рахунки в банках становив 334,3 млрд грн (71,6% усіх виплат), а через відділення Укрпошти — 132,6 млрд грн (28,4% усіх виплат).
Також передбачено, що з 1 вересня 2021 року пенсії будуть нараховуватися більшості пенсіонерів на рахунки в банки. Пенсіонери отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через установу, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.
У травні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що перехід до отримання пенсій на картку буде поступовим та Укрпошта продовжуватиме доставляти пенсії у населені пункти без банкоматів.