За даними дослідження Аналітичного центру компанії по міжнародному працевлаштуванню Gremi Personal, у 2020 році більш ніж 5 тисяч українців відкрили у Польщі власний бізнес. Зараз у Польщі працюють близько 20 тисяч іноземних підприємців, серед яких 25% — українці.
Чому саме Польща
Поряд з державними установами та великими агломератами в Польщі працює величезна кількість дрібних підприємців. Малі (до 69 працівників і до 7 млн евро доходу) і середні (до 250 найманих осіб та до 40 млн евро річного прибутку) компанії складають 98% від загального числа юридичних осіб, забезпечуючи до половини ВВП Польщі.
Згідно звіту Всесвітнього банку «Doing business 2020», з точки зору легкості ведення бізнесу Польща посіла серед 190 країн 40 місце у світі. Цей показник суттево погіршився в останні роки, значною мірою — через довгу процедуру реєстрації нерухомості. Ще рік тому Польща посідала 33 місце, а 2 роки тому — 27. Для порівняння: Україна в цьому списку 64, Словаччина — 45, Чеська Республіка — 30, Угорщина — 52.
Польща має найнижчий рівень оподаткування на прибуток у Европі — 19%. В Естонії чи Угорщині цей показник 20%, а Німеччині — 30%. Відкриття бізнесу у Польщі не вимагає великих інвестицій, у порівнянні з іншими країнами. Наприклад, щоб відкрити ТОВ (Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), достатньо мати 5000 злотих (близько 1200 евро) статутного капіталу. Їх навіть не обов’язково вносити на рахунок фірми під час її реєстрації.
Щоб зареєструвати бізнес, не треба обов’язково купувати нерухомість, орендувати офіс, залучати співробітників з польським громадянством тощо.
Згідно з польського законодавства, підприємство, засноване і кероване іноземними громадянами, має абсолютно ті ж права, що й інші суб'єкти господарської діяльності в Польщі. Ліцензійні види діяльності зведені до мінімуму, а вимоги кожного з них досить прості і недвозначні.
Ймовірність проведення фіскальними органами перевірок новостворених фірм впродовж перших трьох років діяльності є мінімальною. Виняток можуть становити випадки, коли щойно створена фірма ініціює повернення значних сум ПДВ (VAT).
Який бізнес обрати
Обираючи напрямок бізнесу, варто звертати увагу на багато чинників: місцевість і регіон, демографічну ситуацію, кількість підприємств, які там працюють. Необхідно враховувати ступінь конкуренції. Наприклад, відкривати свою будівельну фірму з нуля в Польщі — не найкраща ідея. Ця сфера щільно зайнята як польськими, так і великими європейськими компаніями.
Висока конкуренція спостерігається і в сфері роздрібної торгівлі, в якій працює близько 4 млн осіб. Приблизно 50% роздрібної торгівлі припадає на великі торгівельні центри, які витискають з ринку дрібних торговців. Малоймовірно також досягти успіху і в індустрії розваг, відпочинку, туризму — нав’язати конкуренцію місцевим практично неможливо.
До пандемії було украй вигідно займатися орендою або суборендою, купуючи і здаючи торгові площі. Прибутковим був транспортний бізнес. Схоже на те, що згодом оренда і транспорт відновлять свої дещо втрачені позиції.
Читайте також: Як купити нерухомість в Польщі
Завжди вигідно було купувати вже готову бізнес-франшизу з гарною репутацією. Цікавими варіантами також вважались: відкриття приватного дитячого садка, центру з вивчення мов, якісного стоку, канцелярського магазину, підприємств швидкого харчування (піцерії, суши-бари, кебаби, шаурма і т.і.), магазинів з товарами першої необхідності і магазинів з продажу алкоголю, салонів краси, перукарень, надання клінінгових послуг, репетиторство, догляд за дітьми та навіть тваринами.
Пандемія внесла свої корективи і посунула електронну комерцію на перший план. Не має особливого значення, що саме ви будете продавати в інтернеті, головне — знайти покупця на ваш товар, який повинен бути оригінальним і затребуваним для певної цільової аудиторії. Це можуть бути товари з України, ручні авторськи роботи, або навіть набори для вишивання бісером, яких у Польщі немає.
Завжди затребувані послуги в автосервісі. Кожен дорослий член польської родини має своє авто. Користується попитом і реставрація меблів — корисна і маловитратна діяльність. Поляки люблять реставрувати свої меблі, а також при можливості заощадити на покупці нових.
В січні 2021 у підприємницькому секторі середня заробітна платня становила 5536 злотих брутто (1300 евро), у порівнянні з відповідним періодом 2020.
Хочу відкрити власний бізнес у Польщі. Чи це можливо
Іноземці можуть відкрити свою фірму у Польщі. Правовий документ, що регулює таку діяльність — Закон про свободу економічної діяльності на засадах участі іноземних підприємців та інших іноземних осіб у торгівлі на території Республіки Польща.
Але є декілька умов: форма підприємницької діяльності буде залежати в значній мірі від того, які документи ви маєте.
ФОП
Якщо ви не є громадянином однієї з країн еврозони, то для відкриття ФОП у Польщі вам потрібно мати:
-
картку сталого побиту (постійного проживання, яку отримують ті, хто має польське коріння);
-
або картку довгострокового резидента ЄС, яку можна отримати після 5 років постійної праці і проживання у Польщі;
-
або картку часового побиту — її можна отримати, маючи дозвіл на працю або навчаючись у польскому виші;
-
статус біженця;
-
згоду на побит у Польщі з гуманітарних підстав.
Зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність у Польщі на підставі візи неможливо.
Переваги ФОП у Польщі:
-
спрощений спосіб реєстрації. На відміну від господарського товариства, зареєструвати підприємця в Польщі набагато легше та дешевше. Не потрібно розробляти та укладати установчий договір, завіряти документи у нотаріуса, сплачувати реєстраційні збори. Заповнені та підписані формуляри документів подаються заявником особисто реєстратору.
-
Державні збори за реєстрацію підприємця відсутні. Реєстрація здійснюється не в KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), а в реєстрі CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), що суттєво впливає на термін реєстрації.
-
Реєстрація ФОП в Польщі здійснюється протягом одного робочого дня, натомість реєстрація ТОВ може тривати більше місяця.
-
Бухгалтерський облік ФОП в Польщі — значно простіший за облік товариства. Відтак вартість бухгалтерських послуг по веденню підприємця є значно нижчою ніж польського ТОВ.
Читайте також: Як відкрити рахунок у польському банку та скільки це коштує
Недоліки ФОП:
-
підприємець несе повну матеріальну відповідальність за зобов’язаннями, що виникли в процесі бізнесу, усім своїм майном, а не тільки розміром внеску, як учасник ТОВ.
-
підприємець у Польщі має щомісячно сплачувати соціальні відрахування — ZUS (аналог українського ЄСВ). Розмір цього платежу на сьогодні складає 1232 pln/міс. Але перші два роки можна користуватися пільгами по сплаті. ZUS протягом цього періоду становить 520 pln/міс. Трапляються випадки, коли після двох років роботи польські підприємці закривають свою індивідуальну діяльність та переходять у формат ТОВ, щоб уникнути цього платежу.
Що маємо у підсумку? ФОП для бізнесу в Польщі має багато переваг, однак ця форма не доступна для усіх категорій іноземців.
ТОВ, АТ, ПАТ
Інші групи іноземців, які не мають вищеперелічених документів, також мають право здійснювати та вести підприємницьку діяльність, проте не як індивідуальні підприємці, а у формі:
-
Товариства з обмеженою відповідальністю — spółka z ogranizczoną odpowiedzialnością — це юрособа зі статутним фондом 5 тис польских злотих. Скорочена назва — SP.Z.O.O. Мабуть, це самий простий і зрозумілий тип ведення підприємницької діяльності. Як показує практика, близько 85% усіх офіційно зареєстрованих підприємств є саме SP.Z.O.O.
-
Командитного товариства з обмеженою відповідальністю. Основна відмінність командитного товариства від ТОВ — це те, що в ньому можуть брати участь партнери з різними капіталами і, відповідно, з різним рівнем відповідальності. Іноземна особа може бути як командитом, так і генеральним партнером.
-
Акціонерно-командитне товариство з обмеженою відповідальністю. Таке товариство призначене, наприклад, для великих сімейних підприємств, які мають намір залучити капітал для подальших операцій та уникнути ворожих поглинань.
-
Акціонерне товариство — spółka akcyjna. Реєстрація такого бізнесу для іноземних підприємців відбувається дещо складніше. Для заснування компанії потрібен капітал в сумі 100 000 злотих. Якщо товариство закрите, то акції розподіляються між акціонерами, а якщо відкрите — виставляються на продаж. Така форма діяльності оптимальна для великих підприємств, компаній, які планують вийти на біржу.
Володіння акціями товариства з обмеженою відповідальністю або посада в його правлінні не означає автоматичного отримання права на перебування в Польщі. Для цього все одно буде потрібна віза або дозвіл на проживання.
Можна також спробувати відкрити бізнес через іноземну філію. Якщо підприємець вже веде бізнес у своїй країні, він може розширити цю діяльність на території Польщі у формі філії. Але є одна умова: держава іноземця повинна гарантувати таку ж можливість громадянам Польщі на основі взаємності. Це досить простий спосіб виходу на польський ринок, але він вимагає, щоб предмет діяльності філії на території Республіки Польща не був ширшим за діяльність, яку вже здійснював іноземець у своїй країні. Крім того, Закон про свободу економічної діяльності вимагає внесення філії до Національного судового реєстру (включаючи формальності щодо реєстрації) та призначення особи, уповноваженої представляти філію.
Читайте також: Депозит у польському банку. Чи багато можна заробити
Як зареєструвати фірму
Польське законодавство дозволяє іноземцям реєструвати підприємства за допомогою інтернету. Для цього створений спеціальний державний інформаційний сервіс «S24».
Якщо ви не маєте PESEL (польский ідентифікаційний номер), то дистанційно, без візиту до Польщі, зареєструвати фірму не вдасться. Отримати ж віддалено PESEL можливо, якщо ви вже є керівником польської фірми або якщо оформите доручення на свого представника у Польщі.
Якщо ж PESEL є і у вас, і в інших учасників вашої майбутньої фірми — реєстрація через інтернет буде найкращим рішенням. Термін реєстрації фірми в такий спосіб — до 7 робочих днів, а внесення змін до реєстру вже створеної компанії — 3−4 місяці. Так працює польський судовий реєстратор KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).
Але вирішити геть усі питання дистанційно не вдасться. Наприклад, відкриття банківського рахунку фірми передбачатиме обов’язковий візит керівника у відділення банку на території Польщі.
Необхідні кроки для реєстрації фірми:
-
визначити статутний фонд (не менше 5000 злотих);
- нотаріально підтвердити факт організації фірми;
- зареєструватися у Державному Судовому Реєстрі;
- отримати NIP (аналог нашого ІНН);
- зареєструватися в ZUS.
Які податки треба сплачувати
-
Податок на прибуток (СІТ) становить 19%. Сплачується лише в разі отримання прибутку. Мале підприємництво, якщо його оборот не перевищує 1,2 млн евро, сплачує 15%.
-
Базова ставка ПДВ становить 23%. Втім, якщо річний оборот фірми менше ніж 150 тис. злотих, фірма не зобов’язана ставати платником ПДВ.
-
Ставка 8% поширюється на фармацевтичну та медичну продукцію, послуги пасажирських перевезень, послуги щодо тимчасового розміщення та проживання, будівництво житла та ін.
-
Ставка 5% застосовується до таких груп товарів як хліб, м’ясо, молочні продукти, книги та періодичні видання. Також діє і нульова ставка VAT, що застосовується при купівлі та поставці товарів з країн ЄС до Польщі.
-
Індивідуальний прибутковий податок для фізосіб становить 18% для осіб з доходом до 19 834 євро, і 32% — для осіб з доходом понад цю суму.
-
Акцизний збір — передбачений для конкретного переліку товарів: алкоголь, тютюнові вироби, бензин, газ, дизельне паливо, автомобілі, спиртовмісна продукція та інше.
-
Доходи на прибуток від продажу нерухомості — 19%.
-
Ставки соціального страхування включають в себе пенсійне страхування — 19,52%, страхування на випадок інвалідності — 8%, медичне страхування — 2,45%. Ці податкові ставки сплачуються в систему соціального страхування ZUS як роботодавцем, так і працівником.
-
Серед основних податків також: корпоративний податок на доходи юридичних осіб, податок на спадщину та дарування, податок на цивільно-правові дії, сільськогосподарський податок, лісовий податок, податок на нерухомість, транспорт, тоннаж в міжнародних морських портах, на розробку корисних копалин.
Великі платникі податків зобовязані подавати звітність з податку на прибуток і ПДВ щомісяця. Менші фірми можуть обрати для себе квартальний і навіть річний період звітності.
Програми фінансової підтримки МСБ в Польщі
Для молодих фірм, що попрацювали хоча б 365 днів і мають «живий» прибутковий бізнес із деталізованим бізнес-планом на найближчі кілька років, можливе пільгове кредитування за ставкою 6−8% річних.
Крім того, будучи членом Євросоюзу, бізнесмени у Польщі можуть розраховувати на отримання частини грошей, які виділяють на розвиток економіки країни фінансові інститути ЄС. Безповоротні дотації від Євросоюзу надаються безпосередньо самим компаніям, тому польські державні програми більше орієнтовані на допомогу у взаємодії з загальноєвропейськими організаціями.
В 2014−2020 діяла програма фінансування, в рамках якої Польща отримала 82,5 мільярда євро з фондів ЄС. Зазвичай ці кошти спрямовані на розвиток нових наукових досліджень та їх комерціалізацію, ключові мережі автомобільного сполучення, розвиток інноваційного підприємництва, екологічно безпечний транспорт, запровадження цифрових та інтернет- технологій в сфері державного управління та місцевого самоврядування Польщі, створення нових робочих місць тощо.
Частина вказаних програм спрямована безпосередньо на стимулювання та розвиток бізнесу в Польщі, підвищення його конкурентоздатності та інноваційності. А це відкриває додаткові можливості для отримання фінансування бізнесу різних сфер та видів діяльності.
Ключові проблеми на шляху отримання грантового фінансування з фондів ЄС — пошук підходящої програми, коректне складання та подання грантового проекту, обґрунтування кошторису тощо.
Для вирішення таких проблем на території Польщі працює чимало компаній, які надають послуги для бізнесу по пошуку та отриманню грантового фінансування з фондів ЄС.
Ірина Кобильченко для «Мінфіну»