Якщо в середині сесії (під час виходу нерезидентів) котирування підросли до 27,65/27,67 гривень до 13:00, щойно іноземці пішли з ринку (після обіду) — курс також швидко просів до 27,645/27,665 гривень до 15:00 і до 27,615/27,635 до кінця сесії.
Нацбанк у торгах участі не брав. Та й особливої необхідності в цьому не було — учасники міжбанку знаходили компроміс по курсу і без втручання регулятора. Вже практично з початку квітня цього року НБУ не з'являвся на ринку з інтервенціями, що говорить про певну збалансованість попиту і пропозиції.
Значною мірою нацвалюту зараз виручає сприятлива світова кон'юнктура для традиційних товарів українського експорту — зерна, соняшникової олії і металопродукції на фоні зниження обсягів імпортованої продукції через локдаун.
Але зростання залишків на поточних рахунках у банках і коротких вкладах населення в гривні створює певну загрозу для стабільності курсу в середньостроковій перспективі. Тільки-но наслідки коронавірусної епідемії перестануть відігравати роль обмежувача споживчих настроїв українців — споживання імпортної продукції знову різко зросте. Це призведе до нового циклу вимивання валюти з країни, і як наслідок — до зростання тиску на курс нацвалюти.
За можливість такого сценарія нашим чиновникам НБУ і в уряді варто було би подумати вже зараз. Тим більше, що світові ціни на енергоносії вже активно зростають. І це не тільки збільшує попит на валюту з боку нафтотрейдерів, а й істотно впливає на зростання інфляційних процесів у країні, а також на реальну купівельну спроможність громадян. Подібні перекоси в економіці можуть дуже швидко зруйнувати ілюзію стабільності на міжбанку. І це вже неодноразово було в економічній історії України за останні 30 років.
Головні події 12 травня на валютному ринку:
- Долар з ранкових 27,60/27,62 виріс до 27,615/27,635 гривень до кінця дня.
- Нацбанк на ринок не виходив.
- Довідковий курс НБУ на 12:00 склав 27,6234 гривень, а офіційний курс на 13 травня 2021 року встановлено на рівні 27,6318 гривень за долар.
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».