►Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Що змінилося
Усі побутові споживачі газу за замовчуванням переведені на річний контракт з 1 травня поточного року.
Також газовим компаніям не заборонено пропонувати громадянам і місячні тарифи на газ. Для переходу споживач повинен подати відповідну заявку. Крім того, споживач має право перейти до іншого постачальника газу в будь-який момент дії річної ціни.
Регулятор має намір дозволити газопостачальним компаніям самостійно приймати рішення про те, чи дозволити споживачеві знову повернутися на річний контракт після переходу на місячну ціну.
Також постачальник має право вирішувати, чи приймати назад на обслуговування споживача, який пішов до іншого постачальника.
Читайте також: Нафтогаз оприлюднив річний тариф на газ. Як змінилася ціна
Позиція уряду
Водночас у фейсбуку прем'єр-міністр Денис Шмигаль прокоментував дане нововведення.
Шмигаль зазначив, що встановлені правила дозволяють газопостачальникам знижувати ціни в межах річного продукту.
«Головне завдання для уряду сьогодні — це встановити зрозумілі, прозорі і справедливі правила на цьому ринку. Для цього з 1 травня в Україні почне працювати так званий річний продукт. Це фіксована ціна на газ, яка діятиме для українців наступні 12 місяців. Компанії не зможуть її підвищувати», — зазначив Шмигаль.
Тобто влітку, коли ціна на газ на європейських хабах традиційно почне знижуватися, у українських компаній з'явиться більше можливостей для зниження ціни.
З 1 травня державна компанія НАК «Нафтогаз України» пропонує за річним тарифним планом газ за ціною 7,96 грн/куб. м з ПДВ, без вартості розподілу.
«Але уряд очікує, що Нафтогаз та інші компанії влітку знизять ціни на річний продукт. Адже вони зацікавлені збільшувати або захищати свою частку на ринку і боротися за споживача. Саме конкуренція повинна підштовхнути газопостачальників знизити тарифи», — зазначив Шмигаль.
Прем'єр-міністр додав, що річний продукт — це стабільність і можливість дуже чітко розуміти і прогнозувати свої витрати.
«Річний продукт — це ринковий інструмент та європейська практика, яка дозволяє захистити споживачів від коливань ціни на газ і одночасно дає змогу зберегти всі переваги відкритого ринку газу. Важливо, що українці і надалі можуть вибирати і змінювати постачальника за критеріями ціни та якості послуг», — підсумував Шмигаль.
Контекст
- Наприкінці січня уряд встановив граничну ціну на газ у розмірі 6,99 грн за кубометр, дія якої завершилася 31 березня 2021 року.
- Газопостачальні компанії запропонували населенню в квітні купувати блакитне паливо за тарифом від 6,75 до 8,85 грн за кубометр.
- Для запобігання ціновим стрибкам на газ уряд запропонував зобов'язати постачальників газу з 1 травня перевести всіх побутових споживачів на річний контракт.
- 2 квітня 2021 року НКРЕКУ опублікувала проєкт постанови, що регулює річний контракт на поставку газу для населення, який за замовчуванням отримають усі споживачі з 1 травня 2021 року.
- 7 квітня 2021 року регулятор затвердив умови річного контракту на газ для населення з 1 травня.