Ринки відреагували негайно: гривня та російський рубль зміцнилися щодо євро та долара США. Іноземні інвестори скорочували свої портфелі в боргових та пайових активах обох країн. Про це повідомляє Андрій Гойлов, аналітик RoboForex.
Динаміка змін обсягів вкладень нерезидентів в ОВДП видно на представлених нижче діаграмах:
ОВДП, що перебувають в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
ОВДП, що перебувають в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
Як бачимо, іноземні інвестори скоротили свої портфелі в цих паперах на 7,29 млрд грн — до 97,11 млрд. З цими ресурсами вони йшли на міжбанк та своїм попитом на іноземні валюти провокували девальвацію гривні. Первинні розміщення нерезиденти при цьому ігнорували. Завтра Міфін України проведе аукціон з розміщення ОВДП в гривнях з термінами обігу в 6, 12, 18, 24 і 36 місяців, а також 12 місяців — в євро та доларах США. Якщо нерезиденти приймуть в ньому участь, значить, вони не очікують загострення конфлікту в ОРДЛО та Криму. Додатковим стимулом послужить зростання прибутковості цих паперів після рішення НБУ підвищити облікову ставку.
Епідеміологічна ситуація поступово стабілізується і в ряді регіонів України почали пом'якшувати карантинні обмеження. Ймовірно, імпортери підвищать свою активність на міжбанку. Однак темпи вакцинації залишають бажати кращого: друге щеплення у всій країні отримали всього 5 осіб. Проте число нових випадку захворювання коронавірусів пішло на спад. Починають повноцінну роботу ТРЦ, заклади громадського харчування та інші підприємства. У I кварталі поточного року обсяги роздрібної торгівлі зросли більш ніж на 11% щодо показників минулого.
Вельми показовою квітнева динаміка сальдо операцій фізичних осіб з купівлі-продажу іноземних валют. Нижче відображена статистика НБУ з розбивкою по днях.
Сальдо операцій фізичних осіб з купівлі-продажу іноземних валют 01−22.04.2021 (млн доларів США). Джерело: НБУ
За діаграмою видно, що населення не піддалося паніці і більше продавало іноземних валют, ніж купувало. Почасти це було викликано локдауном, за який багато витратили свої резерви на поточні побутові потреби. Але в надзвичайних ситуаціях даний фактор працює слабо, тому аналітик очікує швидкого відновлення стабільності на міжбанку.
Аналітик вважає, що на майбутньому тижні гривня до долара США продовжить зміцнення до рівня 27,70. Єдина європейська валюта, ймовірно, ослабне до позначки 33,50.