Про те, як зниження ставки interchange вплине на розвиток безготівкових платежів, і що від цього виграють українці, Maanimo запитав у Костянтина Лежнин, заступника Голови правління з питань роздрібного бізнесу Ukrsibbank BNP Paribas Group.
На думку, як банківського співтовариства, так і експертів, а також регулятора, ці законопроекти економічно НЕ обгрунтовані і приведуть до розбалансування економічних чинників і ринкових механізмів функціонування платіжного ринку. Всі зусилля держави, регулятора і банків в побудові кешлес економіки, в розвитку безготівкового платіжного ринку і інструментів ці законопроекти можуть звести на коментарі. Адже ці законопроекти лобіює частина бізнесу, при цьому не зважаючи на потреби споживачів і малого бізнесу, для якого банки за свій рахунок роблять величезні інвестиції в інфраструктуру і розширення можливостей і платоспроможності.
Для банківського ринку це означатиме скорочення інвестицій в розвиток інфраструктури прийому безготівкових платежів, Згортання мотиваційних програм для споживачів через скорочення дохідної частини карткового бізнесу і збитковості поточних програм лояльності.
Для споживачів наслідки будуть дуже відчутним і значними в негативній сенсі: будуть скорочені програми лояльності та мотиваційні програми, а також програми кешбека, значно скоротиться число привабливих кредитних програм, подорожчає банківське обслуговування карткових рахунків та вартість карт як таких.
Для підприємців це також буде негативним впливом: банки не будуть за свій рахунок розвивати мережі терміналів. Всі термінали стануть платними і будуть купуватися за рахунок підприємців. Скорочення програм кредитування і програм лояльності призведе до скорочення купівельної спроможності і, власне, до скорочення обороту торговців.
Звичайно, прийняття закону негативно вплине на прибутковість банків, а в карткової бізнесі — до збитковості. Власне, це змусить банки Скоротити витрати і підвищити ціну обслуговування карткових рахунків, а також обслуговування видачі готівки в АТМ.