► Підписуйтеся на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новин
Ліквідність банків
Залишки коштів банків на кореспондентських рахунках та у депозитних сертифікатах НБУ становлять майже 198 млрд грн, що утримує ставки на міжбанківському ринку близькими до нижньої межі ставок за операціями НБУ — 5,5%.
Обсяг коштів, наданих НБУ банкам шляхом проведення тендерів з рефінансування минулого тижня становив 3,4 млрд грн.
Із зазначених коштів 1,0 млрд грн надано 6 банкам на строк 84 дні та 2,4 млрд грн — 10 банкам на строк 5 років. Усі кредити за ставкою 6,5%.
На аукціонах НБУ з операцій своп процентної ставки банками-платниками фіксованої процентної ставки були подані заявки у діапазоні 6,9−7,1%, які не були задоволені НБУ.
Депозитна політика
За словами Данилишина, спостерігається подовження тенденції до зниження ставок за депозитами фізичних осіб — з 7,7% до 7,2% у гривні та з 1,0% до 0,7% в іноземній валюті у березні). «Це знизило привабливість відповідного фінансового інструменту для заощаджень населення», — відзначає очільник Ради центробанку.
У результаті обсяг депозитів домогосподарств у банківській системі знизився у березні на 0,2%, або на 1,6 млрд грн. Відбулося це за рахунок скорочення залишків коштів на депозитах в іноземній валюті: -0,9%, або -2,4 млрд у гривневому еквіваленті.
Читайте також: Рівень ліквідності банківської системи у 4 рази перевищує нормативне значення
Кредитування
Як зауважив голова Ради, водночас гривневий портфель корпоративних кредитів банків зріс у березні лише на 0,5% (+2,1 млрд грн). З урахуванням зниження кредитного портфеля в іноземній валюті (на 5,4 млрд грн у гривневому еквіваленті) це виявилося недостатнім навіть для збереження загального обсягу кредитів, наданих корпоративному сектору, на рівні попереднього місяця. «Примітно, що ставки за новими гривневими кредитами підприємствам у березні зросли до 8,3% (з 8,2% у лютому), що імовірно свідчить про вичерпання ефекту від зниження ключової ставки НБУ упродовж 2019 — 1 півріччя 2020 років», — зазначає Данилишин.
Читайте також: Норматив довгострокової ліквідності NSFR починає діяти з 01 квітня 2021 року
Державну підтримку гривневому кредитуванню підприємств забезпечує програма «Доступні кредити 5−7-9%», на умовах якої обсяг виданих банками кредитів минулого тижня перевищив 32 млрд грн (+1,2 млрд грн за тиждень). «Варто відзначити, — підкреслив Данилишин, — подальше зниження у структурі укладених за програмою угод частки кредитів, спрямованих на рефінансування існуючої заборгованості клієнтів банків та зростання частки кредитів, спрямованих на антикризову підтримку підприємств та фінансування їх інвестиційних програм».
Упродовж минулого тижня частка нових кредитів за програмою становила 77%, а за весь період дії програми — зросла майже до 55%.
Зважаючи на високу маржинальність, кращою є динаміка гривневих кредитів банків, наданих домашнім господарствам. Обсяг таких кредитів зріс у березні на 2,4%, або 4,2 млрд грн. «Попри незначне зниження у березні ставки за новими кредитами домашнім господарствам продовжують перевищувати 34% річних», — підкреслив очільник Ради.