Законопроєкт у першому читанні підтримали 263 народних депутата.
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Що це означає
«Законопроєкт передбачає, що Мінфін повинен здійснити випуск ОВДП… з подальшим придбанням у державну власність в обмін на такі облігації акцій додаткової емісії Укрфінжитла для забезпечення громадян житлом та врегулювання питань фінансово-господарської діяльності товариства в зв'язку з приєднанням до Державної іпотечної установи», — сказала з трибуни парламенту один з авторів законопроєкту, член бюджетного комітету Ради Леся Забуранна.
На даний час діяльність Державної іпотечної установи є збитковою.
За словами депутата, ухвалення даного законопроєкту дозволить продовжити реалізацію існуючих державних програм і дозволить у короткостроковому періоді надати близько 8 тис. іпотечних кредитів. Це дасть змогу придбати 12 тис. квартир для подальшої передачі у фінансовий лізинг.
Як працюватиме нова програма доступного житла
Програма «Доступна іпотека 7%» офіційно запрацювала з 1 березня 2021 року і реалізується Фондом розвитку підприємництва.
Суть програми — в здешевленні ставки іпотечного кредиту для фізичних осіб до 7% річних. Наприклад, фізична особа бере іпотеку в банку для придбання житла під 15%. Але вона може отримати державну допомогу у вигляді зниження фактичних витрат на оплату ставки до 7%. Різницю банку оплачуватиме Фонд розвитку підприємництва.
Читайте також: Обсяг житлового будівництва з початку року зріс на 10−20%. Найбільше у Львівській області
Контекст
- У Міністерстві фінансів планують у рамках програми «Доступна іпотека під 7%» видати в 2021 році кредитів на 5 млрд грн для 5 тис. сімей.
- У лютому 2021 року українські банки, за даними НБУ, видали 617 кредитів на загальну суму 457,9 млн грн. Обсяг видачі кредитів виріс на 40% порівняно з січнем 2021 року і на 81% порівняно з лютим 2020-го. Кількість нових угод за місяць зросла на 39%, за рік — на 35%.
- У регіональному розрізі найбільше іпотечних кредитів видано в Києві — 171 договір на 177 млн грн (39% від загальної суми).
- Після Києва більше іпотечних договорів укладено в Київській області — 84 договори на 78,5 млн грн (17% від загальної суми), в Харківській — 76 договорів на загальну суму майже 43 млн грн (9% від загальної суми), у Львівській та Дніпропетровській областях — 36 договорів на 28,3 млн грн і 45 договорів на 24,2 млн грн відповідно.