Про незначне зниження ВВП
Валовий внутрішній продукт України в першому кварталі 2021 року, ймовірно, трохи знизиться порівняно з першим кварталом 2020 року, насамперед через «доковідну» бази порівняння і нові локдауни, а також погодні умови, вважає глава Національного банку.
Нацбанк оцінює негативний вплив січневого локдауна на річний ВВП в 0,2 в. п.
Шевченко уточнив, що, незважаючи на пандемічні умови, роздрібний товарообіг в січні додав 3,5%, а в лютому його зростання прискорилося до 5,6%. «Ймовірним, основним фактором цього зростання (особливо в січні) було підвищення заробітної плати після збільшення мінімальної», — підкреслив він.
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Голова НБУ додав, що, за оцінками центробанку, локдаун у березні також матиме досить незначний вплив на ВВП — менше, ніж у січні. «Остаточна оцінка залежатиме від фактичних параметрів карантину. Звичайно, певну підтримку надаватиме статистичний ефект бази порівняння: у минулому році з другої половини березня діяв дуже жорсткий карантин по всій території країни», — пояснив він.
Шевченко зазначив, що зовнішня кон'юнктура в цілому сприяла українській економіці на початку року, однак Україна не змогла повністю цим скористатися через погоду, в тому числі обмежень у портах і на автодорогах. Він вказав, що на оцінках динаміки ВВП позначається також складна ситуація в тваринництві, занизький торішній урожай і поглиблення спаду у виробництві масла, жирів та борошномельної продукції.
Однак, за словами глави НБУ, в центробанку очікують збереження високих світових цін на товари, що переважають в українському експорті, в той час як ціни на енергоносії залишатимуться відносно стабільними. «Додатковий фактор — існує ймовірність кращого врожаю, оскільки метеорологічні умови були сприятливими взимку, а також було збільшено площу посівів під озимими культурами», — додав Шевченко.
Читайте також: Шевченко назвав умови для виділення Україні чергового траншу МВФ
Про «карантин червоних зон»
Для підготовки оновленого макропрогнозу після оголошення облікової ставки 15 квітня Нацбанк розглядає кілька сценаріїв локдаунів — так званого «карантину червоних зон», підкреслив глава центробанку.
«Зараз беремо кілька сценаріїв локдауна для розрахунків нашої моделі: залежно від того, які сценарії вибере уряд, такими і будемо користуватися. Звичайно, в квітневому прогнозі ми врахуємо посилення обмежень через потрапляння області/міста в „червону зону“ карантину. Це ризик, який реалізувався», — сказав він.
Разом з тим, Шевченко зазначив, що в оцінці фактора карантину необхідно враховувати два аспекти. «По-перше, карантинні заходи діють на економіку неоднорідно — майже не впливають на такі галузі економіки, як промисловість, сільське господарство, та істотно впливають на сектор послуг, транспорт. По-друге, економіка вже значною мірою адаптувалася до карантинних заходів навіть у секторі послуг», — пояснив глава НБУ.
За його словами, їх вплив не настільки руйнівний, як було в другому кварталі 2020 року, коли локдаун було введено по всій Україні. Поки в «червону зону» потрапили 11 регіонів — 10 областей і Київ.
Контекст
Як повідомлялося, за оцінками Держстату, в четвертому кварталі 2020 року спад ВВП України сповільнився до 0,5% порівняно з 3,5% у третьому кварталі, з 11,2% — у другому і 1,2% — в першому.
Нацбанк очікує збільшення ВВП країни в 2021 році на 4,2%, уряд — на 4,6%.
Наприкінці січня цього року НБУ прогнозував невелике скорочення економіки в першому кварталі цього року — на 0,1% та її зростання на 11,3% у другому кварталі з подальшим уповільненням до 3,5% і 2,6% в третьому і четвертому кварталах відповідно.