Про виконання податкових планів
За підсумками лютого ДПС забезпечила перевиконання плану по збору податків приблизно на 3%. «По Податковій ситуація не зовсім така гарна, як хотілося б. Статистика за минулий рік показує збільшення зборів з ПДВ, порівняно з 2019 роком, близько 50 мільярдів», — каже Ігор Уманський.
За його словами, причина хороших показників — у масовому блокуванні «білого» ПДВ. Проблема в тому, що Податкова не дає підприємству зареєструвати податковий кредит від контрагентів. Відповідно, збільшується податкова база. «50 мільярдів по року — це майже 9 мільярдів за 2 місяці. Якщо відняти цю суму від загального обсягу зібраних податків у січні-лютому, то ми побачимо, що податкові надходження в перші місяці цього року навіть просіли. У більшості бізнесів зараз не така велика маржа. Відповідно, всю цю історію вони закладають в ціну. І це звичайно ж позначається на споживачеві. Але й бізнес зазнає збитків», — каже Уманський.
► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці:
головні фінансові новини
Про головні ризики бюджету
Уманський також розповів про ризики, закладені у бюджет поточного року. «Завищена макроекономічна база, на основі якої верстався бюджет. Є питання по окремих статтях, наприклад, доходах від Нацбанку. Мінфін разом з парламентом домалювали за цією статтею ще близько 8 мільярдів, яких НБУ не бачить. І, безумовно, величезний ризик — це дефіцит держбюджету», — пояснив «Мінфіну» Уманський.
Він каже, що основна проблема криється не стільки в розмірі дефіциту, а в здатності суверена його профінансувати. «У нас цієї можливості немає. По перших двох місяцях року у нас близько 28 мільярдів дефіцит. Хоча перші місяці зазвичай дуже часто профіцитні, «вже в січні-лютому Мінфін залазить в гроші інших клієнтів (на ЄКР. — Ред.), щоб профінансувати дефіцит», — розповів Уманський.
Повний текст інтерв'ю читайте: Ігор Уманський: Без допомоги МВФ петляти вийде тільки за рахунок емісії
Про співпрацю з МВФ
Ексміністр фінансів також розповів про те, чому знову поставлена на паузу співпраця з МВФ.
«На сьогодні у МВФ є великий список питань, які Україна не зняла: робота антикорупційних органів, судова реформа, ціна на газ і незрозуміла логіка надання знижок. Головна проблема в тому, що наша сторона не пояснює кредитору логіку прийняття подібних рішень», — каже Уманський.
Також до проблемних моментів він відніс наповнення дохідної частини бюджету та аудит ковідного фонду. «З огляду на те, що 66% бюджету — це запозичення, а довіри до України немає, без допомоги МВФ петляти вийде виключно за рахунок емісійних джерел», — підсумував Уманський.
Хочете знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.