Два фактори, три сценарії
Однозначну відповідь навряд чи хтось може дати, а всі прогнози можуть миттєво змінитися. Труднощів додають мутації вірусу, з якими можуть не впоратися вже створені вакцини.
Про закінчення пандемії можна говорити тільки тоді, коли випадки зараження стануть поодинокими. Цьому сприяє поширення вакцини, яка повинна дешевшати і бути доступною у всьому світі. Другим важливим фактором виступає поява масового імунітету.
У підсумку вимальовується декілька сценаріїв:
- Оптимістичний. Прискорення темпів вакцинації і поява масового імунітету. Ймовірно, що результат на 100% не проявиться у 2021 р., але кількість хворих може значно знизитися влітку цього року.
- Песимістичний. Третя хвиля може виявитися слабкіше за другу, але навесні кількість захворілих залишиться великою. Судячи з нашої щоденної статистики, саме такий сценарій і розгортається на даний час. Темпи зростання хворих знаходяться на високих рівнях, що обіцяє негатив світовій економіці.
- Негативний. Епідемія іспанки у 1918 р. часто порівнюється з covid-19 — тоді вірус просто мутував і зник. Коронавірус може повторити такий же сценарій, але не виключається його сталість. Тиснути на світ він буде доти, доки не будуть створені досконалі методи лікування та ефективніші вакцини.
Що з постраждалими галузями
Минулого року з'явилася абревіатура B.E.A.C.H. — це компанії, які найбільше постраждали від пандемії, в основному зі сфери відпочинку, дозвілля і подорожей. Сюди відносяться всі круїзні компанії, готелі, авіакомпанії, послуги тощо.
Більшість цих акцій ще не відновилися до рівня початку 2020 р. і мають потенціал, коли пандемія поступово почне «відпускати» ринок.
У США президент Джо Байден планує повернути країну до «нормального життя» до 4 липня. Однак практика показує, що на точні дати орієнтуватися не варто через швидку зміну обстановки.
Читайте також: Чому інвестори не вірять ФРС
Авіакомпанії
За даними Skyscanner, більшість країн все ще закриті або мають сильні обмеження щодо в'їзду. Однак, все частіше умови пом'якшуються, все більше держав відкривають небо і залишають помірні обмеження. З ростом подібної тенденції авіакомпанії зможуть відновити пасажирські перельоти і збільшити вантажні.
За даними IATA, аеропортна пара (відправлення і прибуття) в березні 2021 р. становила всього 50% від загальної кількості до пандемії в березні 2019 р. Кількість поїздок склала лише 48% від загального числа до пандемії.
Влітку минулого року спостерігалося відновлення, проте нові штами вірусу і збільшене число нових захворювань зломило дану тенденцію. У лютому 2021 р. в Європі спостерігається різке скорочення числа маршрутів. В Азії з перельотами справи йдуть краще, але нові штами також впливають негативно. У Північній Америці ситуація поліпшується завдяки частковому відновленню зв'язку з Латинською Америкою.
Доки авіація залишається під тиском, це гальмує відновлення економіки в різних галузях.
Круїзи
З місяця в місяць великі компанії повідомляють про перенесення рейсів. Обмеження, в основному, обумовлені закриттям портів в країнах, які розташовані на круїзних маршрутах. Ще недавно очікувалося, що навесні круїзи відновляться, але їх знову відклали. Круїзна асоціація в США подавала прохання на рейси цього літа, але регулятор відмовив, тепер відновлення очікується лише в жовтні.
Читайте також: Поїхали: чи варто зараз інвестувати в транспортні компанії
Готелі та сервіси
Туроператори і готелі готуються до пляжного сезону. Туристичні країни, в основному, мають тенденцію до відкриття кордонів, як з обмеженнями, так і без.
American Hotel & Lodging Association (AHLA) прогнозує, що лише у 2022 р. наповнюваність готелів наблизиться до допандемічного рівня.
Варто відзначити, що пандемія стала важливим поштовхом до розвитку цифрової економіки. До кінця 2020 року більшість американських компаній відзвітували про результати вище прогнозних. Цьому сприяв збільшений попит у високотехнологічному секторі, продукція і послуги якого все більше почали використовуватися в таких секторах, як медицина, навчання, дистанційна робота, спорт — їм потрібні дата-центри, телекомунікаційні потужності, техніка і обладнання, нові технології.
Вакцинація
За даними сайту Our World in Data, на 30 березня в світі налічується близько 578 млн вакцинацій. Статистика може бути відображена не в повній мірі. Не всі країни надають дані. Також потрібно враховувати, що людина може отримати більше 1 дози.
Читайте також: Скільки зароблять Pfizer, Moderna і Johnson&Johnson на вакцинах
В підсумку
Точні прогнози надати складно через величезну кількість ризиків і факторів невизначеності. Весь світ стежить за ситуацією з поширенням нових штамів і вакцин.
У 2021 р., ймовірно, коронавірус нікуди не піде, проте він стає більш передбачуваним і керованим.
Можна припустити, що постраждалі компанії рано чи пізно відновляться. З фінансової точки зору буде потрібно кілька років для повернення втраченої вигоди, повернення прибутковості і скорочення боргів. Зараз же акції авіакомпаній, готелів, операторів відпочинку і круїзів будуть волатильними навколо будь-яких новин.
З іншого боку, ті, хто виграли від пандемії, вже значно зросли в ціні. Їм належить знайти нові драйвери зростання, які можуть полягати у розвитку технологій майбутнього, збільшенні виробництва тощо. Наприклад, Китай виробляє продукцію для всього світу і досягає успіху в окремих секторах. США, навпаки, після пандемії задумалися про сильну залежність від китайських поставок і необхідність розвивати внутрішнє виробництво, щоб зміцнити своє становище у світі.