«Це важливо для забезпечення довіри до економіки України і скорочення потреб України в запозиченнях», — сказав він.
Про фіскальну політику
Люнгман підкреслив, що сильна фіскальна позиція дає Україні можливість забезпечити бюджетний стимул у разі майбутнього спаду. «Тож, питання має полягати не в тому, чи повинна Україна зменшити фіскальний дефіцит, а в тому, коли це потрібно зробити. І для цього вже зараз потрібно мати чіткий план, як це відбуватиметься, в тому числі за допомогою добре продуманих податкових заходів», — зазначав Йоста Люнгман.
Представник МВФ підкреслив, що Фонд скептично ставиться до ідеї податкових амністій в цілому, оскільки в довгостроковій перспективі вони шкодять стягнення податків. «Вони демотивують громадян сплачувати податки, створюючи надію на ще одну амністію в майбутньому», — додав він.
Ключовою метою МВФ є відновлення стійкої фіскальної політики, що потребують обмеження витрат і збереження рівня доходів на нинішньому рівні.
«Але якщо проводиться податкова амністія, державні службовці та їхні найближчі родичі і пов'язані особи не повинні підпадати під його дію. Також надзвичайно важливо не дозволити використання амністії як засобу відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом і корупцією, та уникнути зловживань, які надали амністію доходам від злочинної діяльності «, — зазначив Йоста Люнгман.
Читайте також: У МВФ розповіли, коли повернеться місія для перегляду програми
Про інфляційне таргетування і гнучке курсоутворення
Ключова частина програми stand by для України, зауважив Йоста Люнгман, — це збереження системи інфляційного таргетування і режиму гнучкого курсоутворення.
Збереження організаційної та інституційної реформ Нацбанку і постійний прогрес у зміцненні НБУ, підкреслив представник МВФ, є ключовою частиною нинішньої програми stand-by з Україною.
Ключові досягнення Нацбанку, на думку МВФ, — це переорієнтація грошово-кредитної і валютної політики, очищення банківського сектора, модернізація банківського регулювання і нагляду, посилення системи протидії відмиванню грошей.
Йоста Люнгман зазначив, що Україні важливо продовжувати посилення банківського регулювання і нагляду для забезпечення безпеки банківської системи і можливості продовжувати кредитування домогосподарств і компаній.
Про терміни завершення перегляду програми stand by
За словами представника МВФ, дискусії щодо першого перегляду програми stand by для України все ще тривають і залишається ряд питань, передбачити терміни вирішення яких на даний час складно. «На цьому етапі неможливо зробити будь-які передбачення щодо часу завершення перегляду. Це залежить від того, наскільки швидко буде досягнуто прогрес у вирішенні питань», — сказав він. Глава представництва уточнив, що має на увазі як умови і зобов'язання, визначені в програмі, так і проблеми, які з'явилися пізніше, в тому числі ті, що скасовують досягнення минулих програм.
Читайте також: Марченко: Серед невиконаних вимог МВФ — покарання за недостовірне декларування
Люнгман, коментуючи можливу співпрацю МВФ з Україною після завершення програми stand by, підкреслив, що Фонд хоче підтримати економічний розвиток і процвітання України.
«Ми продемонстрували це завдяки серії програм МВФ, які тривали постійно з початку 2014 року. І ми будемо продовжувати підтримувати належну економічну політику і трансформацію економіки», — заявив він.
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».