В умовах локдауна, коли вже 11 областей України знаходяться в «червоній зоні», імпортери скорочують свій попит. Однак поки що нерезиденти компенсують дане падіння пропозиції гривні, — про це повідомляє Андрій Гойлов, аналітик RoboForex.
Нижче представлено, як змінилися портфелі нерезидентів в ОВДП за минулий тиждень.
Структура портфеля ОВДП (млрд грн)
Структура портфеля ОВДП (млрд грн)
Портфелі іноземних інвесторів скоротилися на 1,75 млрд грн — до 104,26 млрд. Якщо вся ця грошова маса піде на міжбанк, долар США і євро продовжать зміцнюватися. Завтра Мінфін України проведе аукціон з розміщення ОВДП. Ринку будуть запропоновані держбонди в гривнях з термінами погашення в 3, 12, 18, 24 і 36 місяців, а також 12 і 24 місяці — в доларах США. Нерезиденти, ймовірно, пропустять дане розміщення.
Ринки проігнорували заяву ВМФ про відновлення переговорів з Україною щодо перегляду програми Stand-by. Мабуть, інвестори чекають конкретніших домовленостей після раптового зриву в лютому переговорного процесу між Фондом та нашою країною. Проте певний позитив зберігається, так як часу для досягнення угоди ще цілком достатньо. Транш в 1,5 млрд доларів США Україні бажано отримати до вересня поточного року, коли має бути провести більшу частину платежів з обслуговування зовнішніх боргів.
Як було зазначено вище, нерезиденти виходять з нашого внутрішнього боргу. Розглянемо ситуацію із зовнішніми боргами, а саме — попит на українські євробонди.
З грудня минулого року курс наших євробондів з погашенням в 2040 році впав до 103,54% від номінальної вартості. Інвестори вимагають премію за ризик, що штовхає курс паперів вниз і підвищує прибутковість для їх власників. Все це говорить про зниження довіри до нашої економіки в довгостроковій перспективі. Досягнення угоди з МВФ дозволить змінити цю тенденцію.
Аналогічна ситуація з державними деривативами — ВВП-варантами. Їх курс продовжив своє зниження минулого тижня та досяг позначки в 103,90%. Дану ситуацію можна використовувати з користю: Мінфін готовий викупити ці папери з метою знизити «борговий тягар» українського бюджету. Однак проводити подібну операцію необхідно надзвичайно обережно, інакше курс ВВП-варантів може «злетіти» занадто високо і подібні дії втратять будь-який сенс.
На цьому тижні вважаю, що долар США до гривні зміцниться до рівня 28,05. Євро, ймовірно, відновить зростання до позначки в 33,15.