Що пропонуватиме Мінфін на ОВДП-аукціонах 30 березня
На ОВДП-аукціонах 30 березня плануються дорозміщення п’яти гривневих випусків з різними термінами обігу та одного випуску у доларах США, також первинне розміщення ще одного випуску у доларах США з терміном погашення 30 березня 2023 року.
Зважаючи на важливість забезпечення планових погашень у березні цьогоріч, Мінфін і надалі може зберігати акцент на гривневих позиках, зокрема з урахуванням відновлення активності нерезидентів.
Водночас, на думку голови Ради Національного банку Богдана Данилишина, подальше зволікання із виконанням плану державних запозичень на рік може змусити Міністерство фінансів до підвищення ставок, що збільшить вартість обслуговування державного боргу, або орієнтації на короткострокові запозичення, що посилюватиме залежність Мінфіну від ринкової кон’юнктури. «У подібній ситуації зі зростанням вартості державних запозичень центральні банки провідних країн світу (ЄЦБ, Банк Австралії) збільшували обсяги викупу державних цінних паперів на вторинному ринку», — зауважує очільник Ради.
Що відбувалося на ОВДП-аукціонах 23 березня
На аукціонах Міністерства фінансів із розміщення ОВДП, який відбувся 23 березня, до державного бюджету було залучено лише 6,5 млрд грн, основна частина з яких — на строк до одного року. Разом із запозиченнями в іноземній валюті на внутрішньому ринку це становило 23% планового обсягу.
Проте навіть знявши обмеження та погодившись на підвищення ставок, Міністерство фінансів не змогло б 23 березня рефінансувати всі виплати наступного дня.
Обсяг погашень 24 березня був майже удвічі більшим — 11,9 млрд грн.
Тому рішення про підвищення ставок учасники аукціону так і не дочекалися. Навпаки, за частиною випусків ставки знизилися, підкреслює старший аналітик інвестиційної компанії ICU Тарас Котович.
Найбільше зниження відбулося за піврічними ОВДП. І це зрозуміло, підкреслює експерт: «Попит на них більш ніж удвічі переважав пропозицію, тож, і зниження ставок було чималим. Ставка відсікання опустилася на 47 б. п., до 8,68%, а середньозважена — на 44 б. п., до 8,59%».
Просіли ставки і за дворічними паперами. Хоча тут весь конкурентний попит був за ставкою 11,7%, тому Мінфіну нічого не залишалося, як задовольнити і його і неконкурентні заявки за цим рівнем. А це на 10 б. п. нижче, ніж тиждень тому.
А от за рештою випусків облігацій, що розміщувалися 23 березня — ставки практично не змінилися.
Загалом з початку березня Міністерство фінансів залучило на первинних аукціонах ОВДП 28,7 млрд грн, майже повністю рефінансувавши виплати за внутрішнім боргом.
Cередньозважена ставка по них становила 10,94%, що на 44 б. п. нижче, ніж у січні — лютому. На думку Богдана Данилишина, така ситуація стала можливою за рахунок «скорочення середньої строковості первинних розміщень в умовах зосередження основного попиту на державні цінні папери на короткому кінці кривої дохідності».
Попри зниження з 16 березня загального обсягу ОВДП в обігу (планові погашення перевищували нові запозичення), дві категорії інвесторів збільшили за цей період свої портфелі державних цінних паперів — фізичні особи (+779 млн грн, з яких 57% в іноземній валюті) та нерезиденти (+840 млн грн). «Слід визнати, — відзначає голова Ради НБУ, — що інвестори цих категорій є схильними до зміни настроїв на ринку та характеризуються відносно швидкою реакцією у разі погіршення економічних очікувань, що створює певний ризик для Міністерства фінансів в контексті рефінансування існуючої заборгованості».
Читайте також: Кабмін розширив коло учасників аукціонів з продажу ОВДП
Скільки буде потрібно погашати 31 березня
Наступного тижня Україна має сплатити по гривневих облігаціях:
- повністю погасити випуск облігацій у доларах США, який було розміщено 29 грудня 2020 року, майже на $325,2 млн з номінальною дохідністю 2,9% і відсотких по цьому випуску;
- відсотки ще по 5 випусках гривневих облігацій з різними термінами погашення і номінальною дохідністю від 6% до 15,36%, що становить 13,5 млрд грн.
Як зазначає Тарас Котович, березень є одним з найбільш навантажених місяців за виплатами по внутрішньому державному боргу. «Загалом вони складають близько 54 млрд грн, з яких погашення становлять 45 млрд грн, зокрема в гривні 36 млрд грн і ще 9 млрд грн, або $333 млн у валюті».
Майбутні виплати по ОВДП, млрд од. валюти
Тож, маючи близько $2 млрд на рахунках на початку року, Мінфін надавав перевагу гривневим позикам, щоб накопичити достатній запас коштів як для фінансування дефіциту бюджету, так і рефінансування боргових виплат. Адже й у січні, і в лютому залучення коштів значно переважали виплати загалом на понад 22 млрд грн. «За попередні два тижні уряд спочатку вилучив з банківської системи 15,2 млрд грн через податкові та інші платежі, а потім витратив з бюджету 16,6 млрд. Тому для забезпечення таких виплат, як 31 березня, без повного рефінансування на гривневих рахунках має бути більше ніж достатньо коштів», — підкреслює аналітик ICU.
Думка «Мінфіну»
Як вважає фінансовий аналітик порталу «Мінфін» Олексій Козирєв, аукціон 23 березня пройшов досить невдало для міністерства. «Вже практично другий тиждень поспіль суми залучаються чиновниками на аукціонах менші, ніж те, що необхідно погасити державі в цей період. Отримана гривня від цих погашень частково йде на купівлю нових паперів, частково на фінансування поточних витрат клієнтів, частково і на валютний ринок. Це створює певний тиск на курс на міжбанку, що ми і спостерігаємо вже практично з цього вівторка», — зауважує експерт.
«Аукціон 30 березня буде останнім у цьому місяці і від його результатів багато в чому залежатиме той розклад попиту і пропозиції на валютному ринку, з яким ми увійдемо в квітень, — підкреслює Козирєв. — Якщо сальдо розміщень і погашень облігацій в гривневому еквіваленті буде знову негативним для Мінфіну України, то це погана ознака для всього ринку. Нагадаю, що 31 березня потрібно погасити валютних облігацій на суму $325,18 млн і відсотки по п’яти випусках гривневих цінних паперів. Такі значні суми виплат істотно вплинуть на ситуацію як на ресурсному, так і на валютному ринках України найближчим часом».