Суть запропонованих змін
Проєктом передбачено, що первинними дилерами можуть бути фінансові установи, які мають ліцензію:
- на провадження професійної діяльності на фондовому ринку — діяльності з торгівлі цінними паперами (дилерської та брокерської);
- на провадження професійної діяльності на фондовому ринку — депозитарної діяльності депозитарної установи або відкритий сегрегований рахунок у межах рахунків у цінних паперах депозитарних установ, відкритих у системі депозитарного обліку депозитарію НБУ.
Мінфін запропонував виключити підпункт про вимогу щодо сплаченого статутного капіталу в еквіваленті не менше 10 млн євро.
Разом з тим уточнюється вимога до первинних дилерів стосовно загального обсягу торгівлі облігаціями протягом останнього року. Такий обсяг має становити не менше 1 млрд грн.
Первинні дилери, укладаючи договори з Мінфіном, зобов’язані:
- брати участь у розміщенні облігацій;
- забезпечувати купівлю під час розміщення облігацій не менше 3% загального обсягу їх випуску протягом кожного календарного року;
- виконувати зобов’язання щодо підтримки ліквідності ринку, встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку і Мінфіном відповідно до компетенцій;
- надавати Мінфіну консультації стосовно потреб у розміщенні облігацій та обсягів їх випуску, термінів обігу, графіків розміщення, стану ринку державних цінних паперів на основі власних оцінок ринку.
Читайте також: Українські банки залишаються найбільшими власниками ОВДП. Їх частка становить 51,44%
Думка експерта
На думку фінансового аналітика порталу «Мінфін» Олексія Козирєва, на даний час питання розширення кола покупців ОВДП для держави досить актуальне.
«У 2021 року потрібно погашати значний обсяг зовнішніх і внутрішніх зобов'язань. Крім цього, розширюючи коло первинних дилерів, чиновники розраховують на зростання конкуренції між потенційними покупцями ОВДП і таким чином — на зниження їх прибутковості», — зауважив експерт.
І додав: «З урахуванням прагнення чиновників зробити ринок ОВДП максимально ліквідним — розширення кола первинних дилерів виглядає цілком логічним кроком як для самого міністерства, так і для регулятора фінансового ринку — Національного банку».