Звідки виникла турбулентність
Останні коментарі глави ФРС США Джерома Пауелла викликали занепокоєння на світових ринках. Однак фондові аналітики відзначають, що різке падіння європейських індексів зумовлено не тільки заявами представників ФРС, а й відчутними коливаннями на азіатських біржових майданчиках.
Індекс Stoxx 600 знизився на початку торгів відразу на 0,8%. На 1,8% скоротилася вартість акцій туристичних компаній Європи.
Інфляційних наслідків Європі не уникнути. Міністр фінансів Німеччини Олаф Шольц заявив, що найбільшій економіці Єврозони в 2021 році буде потрібно виділити додаткове фінансування, щоб максимально покрити витрати, пов'язані з пандемією коронавіруса. З огляду на роль Німеччини в ЄС, велика емісія грошей може призвести до знецінення євро не тільки всередині країни, а й по всій території Європейського економічного простору.
Читайте також: Сенат США схвалив план Байдена на $1,9 трильйона
Днем раніше глава ФРС Джером Пауелл заявив, що в найближчому майбутньому економіка США може випробувати певний інфляційний тиск.
Індекс акцій MSCI знизився в п'ятницю, 5 березня, під час торгів на 0,89%.
Йдеться про схвалений днями пакет фінансової допомоги Байдена в розмірі $1,9 трлн, який може загострити інфляцію всередині країни. Однак Пауелл вважає, що підвищення інфляції буде досить нетривалим.
Які інфляційні очікування чекають на економіку України
Наприкінці цього року інфляція сповільниться і закріпиться в цільовому діапазоні 5% ± 1 в. п., зауважив заступник голови Нацбанку Юрій Гелетій. Усередині поточного року зростання споживчих цін досягне пікових значень. Однак надалі інфляція почне сповільнюватися і повернеться в цільовий діапазон вже у першому півріччі.
«Разом з тим інфляційна динаміка поступово поверне в результаті надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту низької бази порівняння для окремих товарів і підвищення облікової ставки Національним банком у 2022 році», — додав заступник голови.
Читайте також: Навесні інфляція може перевищити облікову ставку. НБУ розповів, що збирається робити
Основним припущенням, яке правління НБУ бере до уваги, за словами Гелетія, залишається подовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, від якого Нацбанк очікує подальшого прогресу.
«Співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами важлива для фінансування бюджетних потреб і надання економіці додаткових стимулів для зростання. Завдяки цьому Україна зможе підтримувати міжнародні резерви на рівні близько $30 млрд», — підкреслив банкір.
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».