Щодо формування ринку
Магомедов зауважив, що регулятор повинен створити умови, за яких сумлінні профучасники зможуть побудувати ринок і зробити його корисним для країни. «Уже в діалозі з ринком стане зрозуміло, що ми можемо зробити в середньостроковій і довгостроковій перспективі».
«Перше, що я хочу зробити, — почати діалог з локальними учасниками. Ті, хто залишився зараз, — фанатики своєї справи. Це люди, які по-справжньому хочуть, щоб в Україні фондовий ринок був», — зауважив глава Нацкомісії.
За словами Магомедова, потрібно розуміти, які завдання фондовий ринок може допомогти вирішити країні і наскільки це реально зробити в короткостроковій перспективі. «Правильним і прогресивним буде спрощення і полегшення для профучасників умов роботи. Наприклад, слідом за НБУ дозволити віддалено відкривати рахунки, полегшити процедури KYC (know your client) і комплаєнса, але при цьому діяти відповідно до міжнародних практик», — зауважив глава Комісії.
При цьому він додав: «Проте не сліпо копіюючи євродирективи, а з огляду на реальні можливості і потреби ринку». Як приклад Магомедов привів затверджені незадовго до його призначення нові правила діяльності торговців цінними паперами.
Читайте також: Заміна Хромаєву. Зеленський призначив нового главу НКЦПФР
Щодо ринкових інструментів
«Зараз наш фондовий ринок — це відгомін ринку грошей. Ми торгуємо облігаціями державної внутрішньої позики (ОВДП), які багато в чому „запаралелені“ з банківським ринком. А я хочу, щоб з'явилися інші локальні емітенти», — підкреслив керівник НКЦПФР.
Фондовий ринок України страждає, на думку Магомедова, від відсутності інструментів, і середньостроковою метою Нацкомісії є вирішення цієї проблеми. Голова Комісії зазначив, що інституційним інвесторам немає у що вкладати гроші, окрім як в ОВДП, однак для інвестицій в них не потрібно наймати інвесткеруючого.
«Інвесткеруючому потрібно дати інші інструменти, ширші можливості для вкладень, які недоступні приватним інвесторам. Ми повинні вибудувати реальність відповідно до міжнародних норм і вимог, щоб у нас з'явилися емітенти, щоб з'явилися українські IPO. Тому що на одних ОВДП ми ринку не побудуємо», — підкреслив Магомедов.
Читайте також: Робота над Меморандумом зі створення вітчизняного ринку капіталів практично завершена — Шмигаль
Як позитивний момент глава регулятора зазначив появу попиту, в тому числі завдяки дешевим грошам банківської системи, а також підприємств з цікавими бізнес-моделями, які хотіли б брати позики на ринку.
У той самий час глава Комісії визнав, що наявність на ринку всього двох публічних випусків корпоративних облігацій — це результат «архіскладної системи», коли запозичення виходять дорожче, ніж взяти кредит у банку. Крім того, це також пов'язано з подальшими значними адміністративними витратами на підтримку випуску.
За його словами, у фіндиректорів компаній повинна бути альтернатива: взяти кредит в банку під певний відсоток або випустити облігації з якоюсь премією до ОВДП, а може залучити в капітал, тому що так набагато дешевше. І визнав, що інтерес з боку фіндиректорів вже є. Наприклад, до нього зверталися мікрофінансові організації, які розміщують гроші під високі ставки.
«Тому перше, що потрібно зробити, — вибудувати механізм для приходу емітентів, яким довірятимуть та які виконають свої зобов'язання. А якщо не виконають, то щоб ми могли відповідно відреагувати і покарати», — підкреслив Магомедов.
Щодо роботи колишньої команди
Магомедов вказав, що призначений на початку 2015 року склад комісії на чолі з Тимуром Хромаєвим виконав важливу функцію — очистив ринок. «Але з його учасниками, напевно, дійсно не знайшли спільної мови. І цей антагонізм, який проіснував майже всі шість років, заважав розвитку», — вважає новий глава НКЦПФР.
Читайте також: Депутати пропонують переформатувати НКЦПФР згідно з міжнародними стандартами
Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський 23 лютого 2021 року звільнив з посади глави НКЦПФР Тимура Хромаєва і призначив замість нього позаштатного радника глави Офісу президента, ексдиректора «Аструм Капітал» Руслана Магомедова.
Нацкомісія формується в складі її голови і шести членів, які призначаються на термін шість років. Три її нинішніх члени — Дмитро Тарабакін, Олександр Панченко та Ігор Назарчук — були призначені указами президента від 30 січня 2015 року, а Максим Лібанов — від 28 лютого 2018 року. Ще дві позиції членів комісії залишаються вакантними.