Величина боргу
Найближчим часом влада США витратить додаткові $1,9 трлн. за новою програмою допомоги економіці. А значить, до кінця поточного року американський держборг може зрости на чергові більш ніж $4 трлн. і наблизитися до позначки 150% від ВВП.
Читайте також: Не ставте проти Америки і уникайте облігацій
Зростання боргу буде пов'язане з тим, що і без програм допомоги бюджету США мав би дефіцит на рівні $1 трлн. цього року. До того ж, наприкінці минулого року в США вже був прийнятий так званий другий пакет допомоги економіці на $900 млрд.
Державний борг США цього року може зрости ще більше, оскільки Джо Байден в січні обіцяв ще одну програму, яка включатиме в себе значні витрати на розвиток економіки.
Борг від боргу різниться
Виникають справедливі думки, що США вже не зможуть розплатитися зі своїм боргом, і що Америка де-факто мало не банкрут. Адже, наприклад, боргова криза в Європі почалася тоді, коли державний борг Греції досяг 115% ВВП. Борг США вже зараз є більшим і буде тільки зростати.
Але мало хто знає, що загальний обсяг державного боргу США можна розділити на дві частини — публічний і самим собі. Адже значною часткою боргу США володіють так звані «холдинги всередені уряду», найбільшим з яких є державний «Social Security Trust Fund». Загальна величина боргу, яким володіють державні фонди, на 18 лютого становила $6 106 млрд.
За вирахуванням частини боргу, яким володіють самі США, тобто США винні самі собі, величина так званого публічного боргу становить уже $21 815 млрд. або близько 100% ВВП, а не 129,8% ВВП.
Потрібно враховувати, що ФРС США володіє боргом в розмірі $4 824 млрд. Якщо відняти і цю величину, то рівень чистого публічного боргу впаде до $16 991 млрд., Що вже складе близько 80% ВВП. Таким чином, ситуація з боргом вже припиняє бути критичною для Америки. Навіть якщо у поточному році борг зросте, то значну його частку викупить ФРС США. А значить обсяг чистого публічного боргу не перевищить 100% ВВП.
Відсоток має значення
Важлива деталь — США беруть у борг під дуже низький відсоток. Наприклад, зараз дохідність за десятирічними облігаціями становить 1,5% річних. Середня дохідність цих облігацій за останні 10 років — 2% річних. За 5-річними облігаціями поточна дохідність дорівнює 0,65%, за короткими облігаціями терміном 6 місяців — всього 0,05%.
У 2021 році в бюджеті США закладено витрати з обслуговування боргу на рівні $378 млрд. Це 7,8% від витрат федерального бюджету або 1,7% ВВП США.
Для порівняння: у 2008 році, коли борг США був значно меншим, а ставки вищими, Штати заплатили за боргом $252 млрд., що також дорівнювало 1,7% ВВП. При цьому загальна величина боргу тоді становила менше 70% ВВП.
Потрібно враховувати і те, що ФРС США хоч і отримує відсотки за купленими у казначейства облігаціями, але врешті-решт регулятор виплачує свій прибуток назад Казначейству США. А за рахунок цього весь портфель на балансі ФРС де факто має нульову вартість для Казначейства США.
Наприклад, минулого року ФРС повернув Міністерству фінансів у вигляді свого прибутку $88 млрд. І, якщо врахувати цей фактор, виключаючи операції з ФРС, то загальний обсяг обтяжень скоротиться до $300 млрд. і 1,4% ВВП.
Тому на даний момент держборг США не є проблемою для Америки. США можуть жити, як зараз, дуже довго. Американський борг зараз коштує не більше, ніж 5 і 10 років тому. А в кінцевому підсумку важливо не те, яка величина боргу, а скільки коштує його обслуговування.
Борг — це проблема кредитора
Але поточні умови змінюватимуться. Для боргу США найважливішим показником буде зміна рівня інфляції. Оскільки інфляція впливатиме на рівень дохідності за казначейськими облігаціями США.
Те, що ФРС за період пандемії надрукувала і ще надрукує великий обсяг грошей, в майбутньому призведе до зростання інфляції і через це ставки за казначейськими облігаціями США зростатимуть. Для Казначейства США зростання інфляції швидше буде благом, а не проблемою.
Читайте також: Джо Байден знову дозволив іноземним громадянам в'їзд до США
Адже для Казначейства не має значення, як змінюється ціна на раніше випущені облігації. Наприклад, якщо у 2018 році Казначейство продало облігацію терміном на 10 років з купоном 2%, то за цією облігацією Мінфін США продовжить платити 2%, що б не трапилося. А це означає, що для боржника у вигляді уряду США весь старий борг коштуватиме так само, як і раніше, за тими ставками, за якими він був випущений.
Дохідність за старими боргами зростатиме, за рахунок зниження вартості облігацій. Але це вже проблема не боржника, а тих, хто володіє цим боргом. При зростанні інфляції та падінні цін на облігації, збитки понесуть кредитори, а не позичальник. І це дуже важливий момент.
Всі розмови про те, що США банкрут, виходять з позиції, що кредитори США не отримають збиток. Але при зростанні інфляції, збиток отримають саме ті, хто володіє борговими паперами з дуже низькою ставкою. Інфляція буде просто знецінювати весь нині існуючий борг США зі збитком для власників боргу, а не для США. І це вже відбувається.
Адже буквально нещодавно дохідність за 10-річними облігаціями США становила 1% при інфляції 1,4%. Відповідно, інвестори в трежиріс мали негативну дохідність, тобто збиток.
Тому нині існуючий борг у розмірі $27,8 трлн. не є проблемою для США, оскільки він коштує дуже дешево. А ризики щодо зростання інфляції несуть кредитори, а не позичальник.
Рефінансування та новий борг
Звичайно ж, для США не все так гладко: при зростанні інфляції проблеми все ж будуть. Але виникнуть вони вже за новими борговими паперами. Адже навіть якщо США в майбутньому вже не запускатимуть нові програми допомоги економіці, у бюджету країни все одно збережеться дефіцит, який буде покриватися за рахунок нових позик.
Старі боргові папери гаситимуться і натомість Казначейству США необхідно буде випускати нові папери, тобто рефінансувати борг. І все це владі США потрібно буде робити вже за новими вищими ставками.
Близько $5 трлн. боргу США сконцентровано в коротких облігаціях терміном менше року. Відповідно, протягом року весь цей обсяг потребує рефінансування. Також щорічно Америці потрібно рефінансувати і довгі облігації, які розміщуються на термін більше року. А це приблизно ще близько $3 трлн. на рік.
Потрібно буде фінансувати поточний дефіцит бюджету на приблизно трильйон доларів. Всього, навіть без урахування програм допомоги і без індексації на інфляцію, в майбутні роки Америці щорічно доведеться рефінансувати від 8 до 10 трлн. доларів боргу. За новим боргом ставки, а отже і ціна обслуговування, будуть зростати.
ФРС врятує
Але і тут для США немає катастрофи. Оскільки весь борг номінований в доларах. А тому у Казначейства США завжди є можливість отримати допомогу від ФРС США. ФРС завжди може надрукувати ще доларів за черговою програмою QE.
Так, можливо інфляція розженеться в майбутні роки до 5% або 10%, а може і до 15% на рік. ФРС підвищуватиме свою ставку, але одночасно з цим регулятор може проводити кількісне пом'якшення (QE). Тобто, однією рукою ФРС буде вилучати ліквідність, а іншою — друкувати.
А з такою політикою ФРС, як і зараз, створить штучний додатковий попит на боргові папери США. Дохідність навіть за новими випусками облігацій, ймовірно, буде нижчою рівня інфляції. Наприклад, інфляція буде 8%, а дохідність за новими випусками 10-річних облігацій — 7%. І тоді, як і зараз, збиток отримуватимуть власники боргу, а не США.
Темна сторона
Але у всьому цьому є інший мінус. Саме через поточний величезний борг Америці буде складно боротися зі зростаючою інфляцією. Адже, якби не було великого боргу, і на балансі ФРС не було б казначейських паперів, то вилучити зайві долари регулятор міг би просто підвищивши ставку.
У поточній же ситуації долари, які були надруковані для викупу облігацій, неможливо вилучити із системи шляхом підвищення ставки. Щоб вилучити ці долари, ФРС має продати облігації зі свого балансу, а цього не станеться без шкоди для боргового ринку.
Тому ставка, як інструмент з регулювання обсягу ліквідності і як інструмент боротьби з інфляцією, зараз вже не так важлива. Можна навіть сказати, що підвищення ставки буде навіть марним, адже ця дія не зможе скоротити обсяг грошової маси.
Плюс до цього при зростанні інфляції ФРС не просто не зможе вилучити зайві долари, а буде змушена надрукувати їх ще для підтримки боргового ринку США. Тому перед зростанням інфляції фінансова влада США зараз, можна сказати, беззбройна через великий державний борг. Більше того, частково саме розмір державного боргу і те, що ФРС почала його монетизувати, і стане причиною зростання інфляції.
Можливо, влада США все це чудово усвідомлює. А тому на даний момент витрачають гроші і позичають з легкістю, доки ці позики коштують дешево. І тому ФРС, як мантру, повторюють, що ставки будуть низькими тривалий час, незважаючи на зростання інфляції.
Вони вочевидь вже зрозуміли, що інфляція неминуча і вони перед нею беззбройні. Але це не проблема державного боргу для США. Це проблема для кредиторів США, тому що саме вони і отримають збиток.
Михайло Федоров