Очікування регулятора
«У 2021 році приплив ПІІ поновиться ($3 млрд) на тлі стабілізації макроекономічної ситуації в Україні. На відміну від кризового 2020 року, в 2021 році очікується зростання прибутку підприємств з іноземним капіталом. Це вплине на те, що внесок реінвестованих доходів у надходження ПІІ знову буде позитивним», — зазначили у регуляторі. «Приплив „нових“ інвестицій з-за кордону залишиться на рівні попереднього року».
Читайте також: Україна залучає усе менше прямих іноземних інвестицій
За прогнозами НБУ, в 2022—2023 рр. за базовим сценарієм надходження ПІІ продовжать зростати на рівні $4−5 млрд, а вищі темпи можливі у разі прискорення структурних реформ і процесу великої приватизації.
Як зазначили в центробанку, найбільший обсяг ПІІ без урахування реінвестованих доходів за підсумками січня-вересня 2020 року надійшов у підприємства з виробництва електроенергії, газу, водопостачання; в операції з нерухомістю; транспорт; харчову промисловість.
«Водночас найбільш негативні значення реінвестованого прибутку було зафіксовано в хімічному та металургійному виробництві», — зазначили в пресслужбі НБУ.
Читайте також: Нацбанк рахуватиме прямі інвестиції замість Держстату
Позитивний вплив на інвестиції
Регулятор вважає, що припливу інвестицій цьогоріч сприятимуть реформи судової та правоохоронної системи, демонополізація економіки й боротьба з тіньовим сектором. Важливими також є проведення прозорої приватизації та вдосконалення корпоративного управління в держсекторі, розвиток інфраструктури та продовження співпраці з МВФ.
«Фундаментом для сприятливого інвестклімату та припливу інвестицій є макроекономічна і фінансова стабільність, у забезпеченні якої головну роль відіграє уряд і НБУ. Тому важливим є збереження помірної фіскальної політики», — наголосили в центробанку.
Нагадаємо
У січні-жовтні 2020 року чистий приплив прямих іноземних інвестицій склав $221 млн, у той час як за десять місяців 2019 року цей показник сягав $4,5 млрд.
За 11 місяців відплив ПІІ з України становив близько $200 млн.