Що відбувалося
Венесуела в останні роки переживає соціально-економічну кризу, що супроводжується гіперінфляцією, девальвацією національної валюти і дефіцитом товарів першої необхідності.
Згідно з даними ООН, країну залишили близько 4,5 млн осіб, майже 80% з них знаходяться в державах регіону. За деякими прогнозами, в 2021 році їх число може зрости до 6,5 млн. Приблизно 30% населення не має роботи.
У минулому році золоті резерви Венесуели впали приблизно на 19 тонн. Зараз запаси становлять 86 тонн. Це рекордний мінімум за останні 50 років.
Економічна криза, яка триває в країні останні кілька років, посилилася, коли в січні 2019 року лідер опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе в. о. президента країни і був визнаний владою більш ніж 60 країн.
Втрата нафтового бізнесу
Пандемія коронавіруса погіршила ситуацію у венесуельській нафтовій промисловості, яка роками страждає від нестачі інвестицій, втечі кваліфікованих кадрів і яка втратила дві третини можливого видобутку за останні п'ять років.
Навесні 2020 року США ввели санкції проти більш ніж 40 суден, що перевозять нафту з Венесуели. В результаті видобуток нафти в країні впав до 75-річного мінімуму.
За даними Baker Huges, на початок червня минулого року в Венесуелі залишилася всього одна працююча нафтова бурова установка. Вона була задіяна в басейні річки Оріноко, де у державній видобувної компанії PDVSA є спільні підприємства із зарубіжними фірмами, розповіли Bloomberg джерела, знайомі із ситуацією.
З січня 2020 року обсяги буріння в Венесуелі впали у 100 разів: на початку року в країні було 100 бурових. Два роки тому їх було понад 200 одиниць, а в 2014 році кількість коливалася близько 400.
Обвал попиту призвів до того, що PDVSA була змушена закривати частину родовищ через неможливість продати сировину. Як повідомляє Bloomberg з посиланням на внутрішні документи компанії, видобуток нафти у Венесуелі впав до 374 тис. барелів на день — мінімум з 1945 року, що вдвічі нижче рівнів січня і в 6 разів менше обсягів, які країна качала на початку президентства Ніколаса Мадуро.
Однак швидкого вирішення ситуації в Венесуелі не передбачається, оскільки ще два судна, які планували використовувати для експорту, відмовилися прибувати в країну, вказують джерела Bloomberg.
Венесуела посідає 169-е (зі 180) місце в Індексі сприйняття корупції.
Раніше
Центральний банк країни протягом декількох років не публікував дані про інфляцію. Проте деякі дані з'являються у відкритій пресі.
- У 2019 році інфляція склала 9585,5%, зростання цін — 7374,4%.
- У травні 2018 року інфляція у Венесуелі в річному численні склала 24 600%. ВВП скоротився на 15%.
- У червні 2018 року влада Венесуели відкрила безкоштовний проїзд у метрополітені Каракаса через відсутність у країні паперу для друку проїзних квитків.
- За 2017 рік венесуельський болівар втратив 98% вартості щодо долара США.
Читайте також: МВФ відмовився надавати $5 мільярдів Венесуелі на боротьбу з коронавірусом
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».