Тези доповіді МВФ
У звіті, випущеному до Всесвітнього економічного форуму у Давосі, Міжнародний валютний фонд зазначає, що інвестори проігнорували нещодавні дані про уповільнення темпів зростання економіки великих країн у зв’язку з другою хвилею пандемії коронавірусу, яка тривала протягом зимових місяців.
Також наявні очікування того, що програми вакцинації займуть більше часу, особливо в країнах, що розвиваються. Це змусить уряди зберігати карантинні обмеження протягом тривалішого періоду, ніж передбачалося.
У доповіді наголошується, що особливу загрозу становить недалекоглядний підхід до вакцинації, за якого багатші країни мають краще забезпечення вакциною, а країни, що розвиваються, — відповідно обмежені у доступі.
«Затримка доступу до комплексних рішень у сфері охорони здоров'я може означати неповне відновлення світової економіки і поставити під загрозу глобальну фінансову систему», — йдеться у звіті Фонду.
«Оскільки на країни з ринком, що розвивається, припадає близько 65% глобального зростання (40% без урахування Китаю) в 2017—2019 роках, затримки у боротьбі з пандемією в таких країнах можуть провіщати біди для світової економіки», — йдеться в повідомленні.
Як наголошують аналітики МВФ, збої в ланцюжку поставок можуть вплинути на прибутковість компаній навіть у регіонах, де пандемія перебуває під контролем. А оскільки зростання є важливим елементом фінансової стабільності, нерівномірне і часткове відновлення ризикує поставити під загрозу здоров'я фінансової системи взагалі.
Читайте також: Капіталістична модель економіки вже не працює — Макрон
Думки учасників Давосу
Напередодні на Давоському форумі президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що багаті країни мають припинити забирати собі всю вакцину, передає Reuters.
Поки Африка щосили намагається отримати достатню кількість вакцин, щоб почати загальнонаціональну вакцинацію свого 1,3-мільярдного населення, тим часом запасні дози вакцини, які замовили багатші країни, обчислюються сотнями
«Багаті країни світу отримали велику кількість доз, деякі навіть придбали в чотири рази більше, ніж потрібно їх населенню», — сказав він по відеозвʼязку на Всесвітньому економічному форумі.
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус минулого тижня охарактеризував цей нерівний розподіл як «катастрофічний моральний провал».
Великобританія для свого 67-мільйонного населення замовила 367 млн доз семи різних вакцин — деякі з них уже схвалені, а деякі ні, у той час як Євросоюз забронював майже 2,3 млрд доз для свого населення в 450 млн осіб.
Генеральний директор програми з поширення вакцин Gavi Сет Беркліпідрахував, що більш багаті країни замовили понад 800 млн надлишкових доз і мали можливість отримати ще 1,4 млрд. «Цифри дійсно вражають… Люди не знали, які вакцини спрацюють, чи будуть працювати будь-які з них, тому вони завдали кілька ударів по воротах», — сказав Берклі. Він зазначив, що Covax готовий отримати пожертви надлишків доз, купити їх або зайняти місце в черзі на виробництво нової вакцини.
Раніше у Давосі міністр фінансів Саудівської Аравії заявив, що його країна постачатиме вакцини в бідні країни,
Читайте також: Всесвітній економічний форум відкриється 25 січня. Про що говоритимуть онлайн