Що відомо про скоєні операції
За даними кіберполіції, на ресурсі відбувалися онлайн-операції з електронними грошима і криптовалютою в рамках заборонених в Україні платіжних систем для «протиправної діяльності і відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом».
Правоохоронці зазначили, що результати чотирьох комп'ютерно-технічних експертиз підтвердили злочинну діяльність 45-річного харків'янина, якою він займався з 2017 року.
Яке покарання чекає на підозрюваного
Адміністратору сайту оголосили про підозру за ч. 1 ст. 200 «Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення». Покарання за цією статтею — штраф від 3 тис. до 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 51 тис. до 85 тис. грн.
Читайте також: Олександр Гринчак про афери з «крипто»: «Ми в цій ситуації безсилі»
Ключові випадки 2020 року
- У 2020 році співробітники української кіберполіції викрили групу осіб, які організували 20 онлайн-обмінників і надавали незаконні послуги. Зловмисники організували злочинну схему з легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, а саме: грошей, отриманих від хакерських атак на міжнародні компанії, поширення шкідливого програмного забезпечення, викрадення коштів з банківських рахунків іноземних компаній і громадян. Крім цього, пропонували обмін заборонених до обігу в Україні електронних грошей.
- Влітку була припинена злочинна діяльність групи осіб, які під виглядом продажу брендових товарів в інтернеті заволодівали грошима громадян.
- Восени минулого року кіберполіція викрила кібершахраїв, які через фальшивий call-центр грабували рахунки іноземців — на 3 млн грн.
- 116,5 млн грн за 6 місяців 2020 року вкрали з банківських рахунків українців шахраї. Такі дані наводить Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЕМА.
- У 2020 році значно у світі збільшилася кількість фішингових сайтів — до 2,11 млн, що на 25% більше, ніж роком раніше.
- Спільними зусиллями Асоціації ЕМА і компанії 1+1 media в Україні заблоковано майже 200 шахрайських та фішингових сайтів.
- У минулому році органи кіберзахисту в інтернет-просторі фіксували шквал атак хакерів. Дані показують, що найбільшу активність шахраї проявляли приблизно в середині лютого, а також на початку травня.
Читайте також: У 2020 році кількість виявлених фішингових сайтів стало рекордним за 10 років
Вплив коронавіруса на можливості кібершахраїв
Коронавірус covid-19 значним чином сприяв збільшенню числа кібератак і найрізноманітніших видів шахрайства у мережі. Адже пандемія змусила дуже багатьох перейти на віддалену роботу, закрила людей в будинках, обмежила можливості пересування. Зросли обсяги e-commerce і кількість трансакцій онлайн-оплати. Люди таким чином стали більш уразливими перед трюками кіберзлочинців.
Злочинці широко застосовують психологічні прийоми, коли паніка або недостатня компетентність призводить до ірраціонального мислення, і люди забувають основні заходи безпеки в інтернеті. Користувачі починають завантажувати шкідливі файли або намагаються здійснювати покупки на небезпечних веб-сайтах, в результаті чого стають жертвами злочинців.
Читайте також: 13 шахрайських схем, які дозволили вкрасти в українців 362 мільйона
Для нової ери шахрайства характерні і більш витончені спроби змусити людей надати доступ до конфіденційної інформації. Наприклад, в Центральній Європі, на Близькому Сході і в Африці зросла кількість атак за допомогою соціальної інженерії. Зокрема, фішинг істотно вдосконалився під час пандемії і тепер включає цілу низку варіантів кібератак, таких як цільовий фішинг — атака, націлена на конкретну жертву за допомогою персоналізованого спілкування, і вішинг (голосовий фішинг), а також фейкових сайтів.
Ще один популярний тип кібератаки — «дружнє шахрайство». Він полягає у використанні друзями або близькими кодів та особистих карток без дозволу власника. Для торговців таке шахрайство може дорого коштувати, адже його важко відстежити, і найчастіше відшкодування надається без подальшого розслідування справи. Кажуть, що «дружнє шахрайство» скорочує обсяг продажів в середньому на 1%, а прибуток — на 20%.
Хочете знати про валюту і криптовалюту більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі