Експерт звернув увагу на перегляд макроекономічного прогнозу Нацбанку. «Передбачається прискорення темпів інфляції до понад 8% в 2-му та 3-му кварталах 2021 року, що вище за попередній прогноз», — зазначив експерт. Саме ці показники, на його думку, і змусять регулятора розпочати цикл підвищення облікової ставки.
Те, що сьогодні регулятор зберіг облікову ставку на рівні 6%, не стало несподіванкою, зауважив Демків. «Економіка України повільніше виходить із пандемічного шоку й не очікує швидкої вакцинації достатньої частини населення, щоб повернутися до нормального укладу життя. В такій ситуації збереження ставки виглядало оптимальним рішенням», — пояснив експерт.
Як змінювалась облікова ставка
- 21 січня правління Нацбанку оголосило про рішення залишити облікову ставку без змін — 6% річних. На такому рівні вона знаходиться з червня минулого року.
- Поетапне зниження облікової ставки розпочалося у квітні 2019 року, коли Нацбанк знизив її із 18% до 17,5%. Після цього НБУ знижував облікову ставку ще 8 разів.
- За прогнозами НБУ, о першій половині 2021 року інфляція прискориться, проте повернеться в цільовий діапазон 5% ± 1 в. п. у першому півріччі 2022 року й становитиме 5,9%.
- В 2022—2023 роках інфляція перебуватиме близько середньострокової цілі в 5%.
Читайте також: У НБУ пояснили, чому облікова ставка вже півроку є рекордно низькою, а кредити не дешевшають