Економіка України досить швидко відновлювалася в другому півріччі. Після проходження жорсткої фази карантину падіння ВВП сповільнилося до 3,5% р/р у 3-му кварталі. Цей тренд зберігся і в 4-му кварталі. «Посилення карантину в листопаді мало незначний вплив на ділову активність», — зазначив Шевченко.
Фактори відновлення
Відзначається, що швидке відновлення економіки зумовлено насамперед зростанням внутрішнього споживання. На високому рівні його підтримує збільшення доходів і видатків бюджету. Так, роздрібна торгівля в 4-му кварталі продовжувала стрімко зростати. Нарощування поточних витрат бюджету на інфраструктуру, насамперед на дорожні ремонти, а також охорону здоров'я поліпшило динаміку ВВП.
Однак інвестиційна активність бізнесу залишалася низькою.
Очікування
У 2021 році економіка майже надолужить втрати від коронакризи — ВВП України виросте на 4,2% і продовжить зростати стрімкими темпами — близько 4% в 2022—2023 роках.
Головним двигуном залишатиметься стійкий внутрішній попит, обумовлений подальшим збільшенням реальних доходів громадян. Зменшення невизначеності щодо розвитку пандемії сприятиме відновленню інвестиційної активності.
Профіцит поточного рахунку в 2020 році досягне одного з найбільших рівнів в історії України — 4,8% ВВП.
Однак в 2021—2023 роках поточний рахунок платіжного балансу повернеться до дефіциту.
Хоча ціни і зовнішній попит на основні товари українського експорту будуть залишатися досить високими, подорожчання енергоносіїв призведе до погіршення умов торгівлі. Відновлення економіки також супроводжуватиметься поступовим нарощуванням інвестиційного імпорту. Зростання споживчого імпорту, враховуючи очікуване збільшення доходів громадян буде стійким і надалі.
Читайте також: НБУ зберіг облікову ставку на рівні 6%
З огляду на наявний баланс ризиків, в основному тимчасовий характер проінфляційних факторів, а також слабку інвестиційну активність і пригнічені настрої бізнесу на тлі посилення карантину, правління Національного банку зберегло в січні 2021 року облікову ставку незмінною — на рівні 6%.
Співпраця з МВФ
Важливим сигналом для економіки в цілому і для іноземних інвесторів зокрема залишається співпраця з Міжнародним валютним фондом. Вона суттєво спростить доступ і здешевить планові залучення уряду на зовнішніх ринках. Завдяки фінансуванню від МВФ та інших партнерів Україна зможе підтримувати міжнародні резерви на рівні близько $30 млрд, незважаючи на значні обсяги погашень зовнішнього боргу.
У 2021 році очікується надходження коштів від МВФ у рамках поточної програми stand-by, а також офіційного фінансування від ЄС, Світового банку та інших міжнародних партнерів. Ці кошти дозволять профінансувати значну частину бюджетних потреб у 2021 році.
Читайте також: Україна все ще може отримати транш МВФ в 1-му кварталі 2021 — BofA
Ключові ризики 2021 року
Основними ризиками на прес-брифінгу НБУ Кирило Шевченко назвав посилення карантинних заходів як в Україні, так і в світі, а також істотний приплив іноземного капіталу.
Проведення вакцинації в світі зменшує ризик повторення локдаунів. Втім, з огляду на поступовість цього процесу, а також появу нових штамів вірусу, зберігається ймовірність локальних форм карантину, які матимуть негативні наслідки для економічної активності.
У той же час пом'якшені монетарні умови в світі та оптимізм щодо вакцинації вже оживили інтерес іноземних інвесторів до ринків, що розвиваються, в тому числі і в Україні. Значний приплив капіталу може послабити інфляційний тиск на валютний курс.
Актуальними залишаються також такі ризики:
- ескалація воєнного конфлікту на сході країни або її кордонах;
- посилення інфляційного тиску з боку країн — торговельних партнерів;
- збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату і посилення протекціонізму в світі.
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус»