Індекс ділових очікувань (ІДО) підприємств становив 99,6%, знизившись на 1,2% порівняно з ІІІ кварталом. Це відбулося за рахунок погіршення оцінок щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, а також фінансово-економічного стану власних підприємств.
Макроекономічна ситуація
Баланс відповідей щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців склав «мінус» 24,4% проти «мінус» 16,1% у IІІ кварталі торік. Тобто бізнес очікує скорочення виробництва і посилення інфляції. Майже половина опитаних підприємств вважають, що інфляція буде нижчою за 7,5%. Натомість кожен п’ятий респондент прогнозує інфляцію від 7,5% до 10,0%.
В IV кварталі очікувана річна інфляція становила 7,9% порівняно з 7,0% у попередньому кварталі.
На інфляційні очікування мав посилений вплив ослаблення гривні - це відзначили 71,9% респондентів проти 69,4% у минулому кварталі.
63,6% респондентів вважають проінфляційним фактором збільшення витрат на виробництво.
Середнє значення обмінного курсу, яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 29,68 грн/$ (у попередньому кварталі - 28,99 грн/$). А 44,5% підприємств вважає, що обмінний курс взагалі коливатиметься в межах від 29,01 грн/$ до 30,00 грн/$.
Читайте також: Індекс ділових очікувань: бізнес налаштований песимістично — НБУ
Власний бізнес
Оцінки підприємств щодо зміни власного фінансово-економічного стану в наступні 12 місяців залишаються все ж таки оптимістичними: баланс відповідей — 1,3% проти 4,4% у ІІІ кварталі. Такі настрої переважають в усіх секторах економіки, крім транспорту та зв’язку.
- Найвищі очікування — у підприємств добувної і переробної промисловості, сільського господарства.
- Натомість негативні очікування мають підприємства будівництва, енерго- та водопостачання, транспорту і зв’язку.
Незважаючи на кризові явища, бізнес очікує збільшення обсягів реалізації своєї продукції, зокрема на зовнішньому ринку.
Інвестиційна активність
Підприємства, які залучають іноземні інвестиції, прогнозують збільшення їх обсягів: баланс відповідей підвищився до 7,0% із 5,9% у ІІІ кварталі.
Втім, загальні настрої підприємств щодо інвестиційної активності стали дещо стриманішими. Очікування щодо інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар залишаються позитивними (баланс відповідей 3,8% проти 5,2% у ІІІ кварталі), хоча підприємства більшості основних видів економічної діяльності прогнозують зменшення інвестиційних видатків на виконання будівельних робіт.
Читайте також: ЄБА: Індекс інвестиційної привабливості України впав до рівня 2013 року. Прогнози невтішні
Позикові кошти
Частка компаній, що планує залучати кредити в Україні упродовж наступних 12 місяців, майже не змінилася: 41,7% (у ІІІ кварталі - 41,9%).
Переважна більшість позичальників (76,7%) надає перевагу національній валюті.
Водночас продовжує зменшуватися частка компаній, які планують брати кредити за кордоном — до 6,9% з 8,0%.
Загалом підприємства відзначили меншу потребу в позикових коштах, а головними перешкодами для залучення нових кредитів назвали високі ставки (58,7% респондентів) та надмірні вимоги до застави (39,1%).
Ринок праці
П’ятий квартал поспіль бізнес налаштований скорочувати кількість працівників, хоча й дещо повільніше, ніж раніше: загальний баланс відповідей становив «мінус» 9,9% (у ІІІ кварталі - «мінус» 10,8%).
- Лише 11,5% підприємств планують наймати нових працівників упродовж наступних 12 місяців.
- Скорочення персоналу передбачають 21,4% опитаних компаній.
Одночасно продовжує зростати кількість компаній, які планують підвищувати зарплати своїм працівникам. Таких — 62,6% (проти 55,7% у попередньому кварталі). Лише 3,7% компаній готові до зменшення зарплат.
Регіональний зріз
Респонденти 12 областей очікують зниження економічної активності, тоді як респонденти решти областей очікують пожвавлення.
Найпесимістичніше налаштовані респонденти Кіровоградської та Одеської областей (ІДО — 79,9% та 80,8% відповідно), найоптимістичніше — Тернопільської та Київської областей (114,7% та 107,7% відповідно).
Довідково
Квартальне опитування проводилося з 05 листопада до 03 грудня 2020 року. В опитуванні взяли участь 693 підприємства із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей).
Серед опитаних підприємств: 18,8% - компанії переробної промисловості, 15,2% - сільського господарства, 15,7% - оптової торгівлі, 13,0% - транспорту та зв’язку, 6,8% - добувної промисловості, 5,1% - роздрібної торгівлі, 4,6% - сфери електроенергії та водопостачання, 3,2% - будівництва, 17,7% - підприємства інших галузей.
Результати опитувань відображають лише думку респондентів-керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
Що відомо про ІДО
Індекс ділових очікувань (ІДО) — агрегований показник щодо очікуваного розвитку підприємств у наступні 12 місяців.
Розраховується за результатами опитувань підприємств як середньоарифметичне значення балансів відповідей щодо фінансово-економічного стану підприємств, загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, кількості працівників. Значення індексу більше 100 означає перевагу в суспільстві позитивних економічних настроїв, нижче 100 — негативних економічних настроїв.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі