Технологічний прогрес проти інфляції
Подібні почуття, що з показниками інфляції щось не так, виникають і у США, і у Німеччині, і майже у всіх країнах світу. Хоча офіційна статистика фіксує різні інфляційні тенденції. Наприклад, у Штатах ціни теж зростають: за останніми даними американського Мінпраці в грудні 2020 р інфляція в річному вимірі прискорилася до 1,4% проти 1,2% в листопаді. А ось в ЄС, навпаки, ціни стабільно знижуються: у грудні в річному обчисленні вони впали на 0,3%.
У мене є своє припущення, чому так відбувається: чому офіційні дані відображають не зовсім вірну інформацію, а відчуття людей щодо рівня інфляції багато в чому вірне.
Читайте також: Чому у 2021 році їжа буде дорогою, а машини — дешевими
Вся справа в тому, що в сучасній статистиці майже будь-яке технологічне вдосконалення обертається проти інфляції. Візьмемо ринок смартфонів: Samsung Galaxy S10 у 2019 році був одним з флагманів у лінійці смартфонів Samsung і коштував тоді 29 тис. грн. Зараз цей телефон можна купити вже за 16 тис грн — його ціна впала майже в 2 рази. Статистика врахувала падіння ціни даного смартфона, і це відбилося на загальному рівні інфляції, зменшивши її середнє значення.
Але зараз модель Samsung Galaxy S10 вже є застарілою, а її аналог з нової лінійки зі схожими параметрами — Samsung Galaxy S20, коштує приблизно так само, як раніше коштував S10. З урахуванням цієї обставини, істотного падіння цін не було.
Адже з позиції споживача модель S10 у 2019 р і модель S20 на початку 2021 р — це одне і те саме. Але недосконалість статистики полягає в тому, що вона такої аналогії не проводить.
У статистики все просто: є товар «А» і він коштував 29 тис, а зараз — 16 тис, а отже, ціна впала. Нова модель — це вже інший товар «Б» і його велика вартість виправдана тим, що він кращий, ніж старий товар. І так відбувається практично з усіма товарами, які з роками якісно еволюціонують — і з комп'ютерами, і з автомобілями.
Для статистики всі ці товари завжди падають в ціні. І це завжди зменшує загальний рівень інфляції. Проблема в тому, що зараз, коли виробники технічних засобів почали часто оновлювати свій модельний ряд, цей вплив посилився.
Чи зростає насправді економіка
Реальна інфляція, ймовірно, вище офіційної на 2−3% на рік, і не тільки в Україні, а у всьому світі. Тому що недосконалість статистичного обліку є у всьому світі. Але в цьому немає обману чи змови. Просто статистика ще не навчилася враховувати технологічні зміни.
Для прикладу можна взяти такий товар як бургер Біг Мак. У 2007 р в США він коштував $ 3,22, а в 2020 р — вже $ 5,71, підвищившись в ціні на 77%. А ось офіційна інфляція в Штатах накопиченим підсумком за ці роки склала 24%. Біг Мак у США дорожчав в 3 рази швидше загальної інфляції.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2021: що буде з курсом, інфляцією і економікою
Приблизно таку ж аналогію можна провести з безліччю товарів. І яйця, і м'ясо, й інші товари дорожчають швидше середньої інфляції з року в рік, і це носить не разовий, а системний характер.
Примітний той факт, що політики і економісти часто вважають, що економіка повинна зростати на 2% на рік і більше. Саме такий рівень зростання є комфортним і не призводить до падіння добробуту людей. І якщо взяти до уваги, що інфляція знижується на ці 2% або 3%, то виходить, що зростання економіки на меншу величину за фактом є падінням.
Відповідно, вся економічна картина у світі з 2008 р може повністю змінитися, якщо брати до уваги ці невраховані 2−3% інфляції. В цьому випадку з 2008 р економічна криза не закінчувалася взагалі, і та ж економіка США не виросла, а навіть впала.
ВВП США у 2007 р становив $ 14,45 трлн., Що при ціні Біг Мака за $ 3,22 означало, що вся економіка США дорівнювала 4,487 млрд. цих бургерів. А у 2019 р (до пандемії) ВВП США склав $ 21,4 трлн. І при ціні Біг Мака $ 5,71 економіка США дорівнювала 3 747 млрд. бургерів Біг Мак. Тобто, якщо рахувати економіку США у Біг Маках, то з 2007 р вона впала майже на 17%. І за відчуттями багатьох американців вони зараз живуть не краще, а гірше, ніж жили у 2007 році.
Що буде далі
Через те, що фінансова влада світу з метою боротьби з кризою надрукували величезну кількість грошей, багато експертів чекають вибухового зростання інфляції і у світі, і у США. Але катастрофи може не статися, тому що якщо врахувати інфляцію з поправкою на 2−3%, то світова економіка зараз перебуває не на піку, а на дні.
Після коронакризи, у міру того, як споживча активність відновиться, інфляція, звичайно, посилиться, але великого контрасту може не виникнути, оскільки інфляція і так є, і вона не може вирости вибуховим чином, тому що низької бази немає.
Реальна інфляція в доларі може посилитися з поточних 3−4% до 6−7%, а офіційна зросте з 1−2% до 4−5%. І якщо при цьому економіка в перерахунку на Біг Мак почне зростати, то цю картину можуть уявити як благо, а не як катастрофу. І в історії є аналогічні ситуації.
У 80-х роках минулого століття була й інфляція під 5%, і зростання економіки, і цей час, з точки зору економіки, вважається хорошим часом, хоча реальна вартість долара у 80-і впала майже вдвічі.