Необхідність ухвалення нової стратегії регулятор пояснює закінченням терміну дії попереднього аналогічного документу. В НБУ також уточнюють, що оновлений план грунтуватиметься на попередніх напрацюваннях, які продемонстрували свою ефективність та сприяли розвитку валютного ринку.
Читайте також: НБУ визначився, як слідкуватиме за підопічними на відстані
В оновленій Стратегії збережено та розширено три основних завдання зі здійснення інтервенцій Національним банком:
- згладжування надмірної волатильності обмінного курсу та екстраординарних подій на валютному ринку;
- накопичення міжнародних резервів та їх підтримка на рівні загальноприйнятих критеріїв достатності;
- підтримання трансмісії облікової ставки як основного інструмента грошово-кредитної політики у випадку, коли її дієвість є недостатньою.
Незмінними також залишилися чотири ключові форми здійснення валютних інтервенцій:
- валютний аукціон,
- інтервенція за єдиним курсом,
- інтервенція за найкращим курсом
- адресна інтервенція.
Одночасно, в доповнення до традиційних умов проведення валютних інтервенцій («тодˮ, «том», «спот») Національний банк передбачив можливість застосування деривативів.
Читайте також: Долар і євро 30 грудня: кінець року, ОВДП і завдання бізнесу — чого очікувати від курсу
В оновленій Стратегії визначено п’ять принципів здійснення валютних інтервенцій на міжбанківському валютному ринку:
- Валютні інтервенції продовжують виконувати допоміжну роль у реалізації монетарної політики, основним інструментом залишається облікова ставка;
- Національний банк не має цілі як щодо певного значення, так і стосовно діапазону курсу. Також регулятор не протидіє фундаментальним тенденціям обмінного курсу;
- НБУ здійснює інтервенції, достатні для ефективного виконання зазначених вище завдань, і мінімізує вплив на курсоутворення;
- Національний банк визначає обсяги, частоту та момент здійснення валютних інтервенцій на підставі оцінки ринкової ситуації. Окремі параметри, мотиви й тактика проведення валютних інтервенцій залишаються непублічними. Це мінімізує вплив НБУ на формування ринкових очікувань. Водночас регулятор уточнив, що дотримуватиметься доцільної прозорості під час оприлюднення інформації про наміри здійснити валютні інтервенції та результати їх проведення. Політика комунікацій НБУ щодо валютних інтервенцій залишилася незмінною.
- Критерії участі суб'єктів ринку у валютних інтервенціях є відкритими та прозорими й визначаються в нормативно-правових актах Національного банку.
В НБУ відзначили, що оновлена стратегія валютних інтервенцій розроблена з урахуванням консультацій із міжнародними партнерами.