Що мається на увазі
Йдеться про нормативи адекватності капіталу (К1), максимального ризику на одну особу або пов’язаних осіб (К2), запасу ліквідності (К3), вимоги щодо обмеження ризиків гаранта з фінансовими активами, які були впроваджені ще в 2019 році і стали обов’язковими до виконання з 1 травня 2020 року.
Фінкомпанії-гаранти зобов’язані:
- виконувати нормативи незалежно від того, чи здійснювали вони відповідні операції;
- мати затверджену внутрішню методику оцінювання ризиків щодо надання гарантій та їх забезпечення;
- мати розроблені процедури своєчасного виявлення, розрахунку, оцінки, моніторингу, контролю та управління ризиками, пов’язаними з наданням гарантій.
За результатами поданої фінансової звітності за 9 місяців 2020 року дві третини фінансових компаній-гарантів із 354 ліцензованих не дотримувалися вимог цих нормативів та мають хоча б один невиконаний норматив.
Більшість компаній-порушників не ведуть активної діяльності та не мають укладених договорів про надання гарантії.
«Ми вкотре звертаємо увагу гарантів, які планують вести активну діяльність, на необхідність дотримуватись обов’язкових нормативів щодня. В учасників цього ринку було достатньо часу для приведення своєї діяльності у відповідність до нормативних вимог, оскільки нормативи було прийнято ще в 2019 році. За невиконання нормативів Національний банк має право застосовувати заходи впливу», — зазначила директор департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг Ольга Максимчук.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі