Як це сталося
Згідно з даними Дослідницького інституту NLI, у листопаді центробанк країни – Банк Японії – у масовому порядку купував біржові фонди з метою підтримки ринку на фоні епідемії коронавірусу. У подальшому він отримав величезний прибуток внаслідок їх оцінки.
«При цьому розмір активів Банку Японії вперше виявився вищим, ніж у Державного пенсійного інвестиційного фонду (GPIF), який минулого місяця, за оцінками Ide, становив 44,8 трлн єн», — йдеться у повідомленні.
У результаті вартість активів Банку Японії тепер становить 45,1 трлн єн.
Наявність відразу двох подібних «китів» на ринку не може не зумовити занепокоєння інвесторів. Так, на думку Сатоши Окумото, головного виконавчого директора Fukoku Capital Management Inc., домінування цих двох державних структур породжує сумніви щодо їх впливу на ціни на ринку.
Страхування від COVID-19. Виплата до 50 тисяч гривень
Рік регулятора
Загалом рік, що минає, став рекордним для Банку Японії через пандемію: він ще більше розширив свою програму купівлі активів, оскільки пандемія призвела до падіння фондового ринку.
«Регулятор навіть заявив у березні, що може придбати цього року японські біржові фонди на суму 12 трлн єн, що вдвічі перевищує його річний план», — зазначає видання.
І додає, якщо ціни на місцеві акції будуть зростати, такий розрив між розміром пакетів акцій Банку Японії та пенсійного фонду GPIF ще сильніше збільшиться.
Читайте також: Банк Японії назвав умову для випуску цифрової валюти
Ситуація нині
Після позитивних новин із фронту вакцинації може початися глобальне відновлення на ринку.
Листопад став найприбутковішим з 1994 року місяцем для індексу Nikkei 225 Stock Average – він збільшився на 15%.
«Це призвело до збільшення нереалізованого прибутку внаслідок придбання акцій Банком Японії до більше ніж 10 трлн єн», — йдеться у повідомленні. При цьому Банк Японії ніколи не фіксував прибуток за своїми активами та продовжує їх нарощувати тільки завдяки купівлям біржових фондів.
Як зазначив керуючий Банку Японії, придбання біржових фондів необхідні банку як частина грошово-кредитного стимулювання для досягнення встановленого ним цільового показника інфляції.
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».