Купуючи біткоіни, ми хотіли показати, які «підводні камені» у вигляді комісій та інших несподіванок можуть заскочити інвесторів. Експеримент був проведений з позиції «чайника» — людини, яка не знає зовсім нічого про те, як проводити операції з криптою. Тоді багато читачів дорікнули авторові в тому, що він не продав біткоіни і не показав, як гроші виводяться назад на банківський рахунок. Просили — роблю.

Нагадаю, що в серпні я купив крипту на суму 500 грн, але, проводячи пробні перекази між гаманцями, втратив частину суми в якості комісії «майнерам». На 15:00 03.07.20г. на моєму балансі в міжнародному сервісі Blockchain значилося 0,001065 BTC вартістю $ 11,95 або близько 320 гривень за курсом на той момент. Природним було бажання дочекатися зростання вартості BTC і продати актив якщо не з прибутком, то хоча б без збитку.

Чекати довелося близько 5 місяців, але ось настав найбільш сприятливий момент для продажу біткоінів.

Історичний максимум — час продавати

24 листопада вартість першої криптовалюти оновила історичний максимум, досягнувши відмітки у $19,129 тис за монету. Звичайно ж, я відразу подумав про продаж своєї маленької частки монети.

Але на цьому ринку потрібно діяти швидко! А швидкості якраз і не вистачило. Вартість крипти тут же пішла в «штопор» і до 26 листопада обвалилася до $ 17,076 тис. Причиною зволікань була як притаманна новачкам нерішучість, так і технічні негаразди.

Почнемо з того, що мобільний додаток сервісу Blockchain не бажав переводити BTC, що перебували на моєму рахунку на адресу гаманця, зареєстрованого в криптообміннику btcbank.com.ua. А це було необхідно, адже я хотів вивести гроші на свій рахунок у Приватбанку.

Кнопка «відправити» просто залишалася неактивній, скільки б я не вводив адресу і не вказував суму до переказу. Причому ось що важливо. Ви не можете помилитися із сумою і вказати більше, ніж можете перевести. Система має функцію автоматичного розрахунку максимальної суми доступних до переказу BTC з урахуванням комісії мережі. Так чи інакше, щось пішло не так і момент було втрачено.

Але біткоін знову став дорожчати! 30 листопада монета підкорила новий пік, досягнувши на цей раз ціни в $ 19,684 тис. Виникло відчуття, що годі розраховувати на подальше зростання. Тим більше, що така позитивна новина як підтримка з 11 листопада платіжною системою PayPal чотирьох криптовалюта Bitcoin, Ethereum, Litecoin і Bitcoin Cash, вже своє відіграла. Ніби на підтвердження цього на наступний день, 1 грудня, крипта просіла на 4% до $ 18,87 тис.

Коли до 3 грудня ціна відновилася до позначки в $19,465 тис. за монету, було вирішено більше не чекати і продавати, нехай і з втратами. Тим більше, що нас у всій цій історії більше цікавило те, як все працює на практиці, а не заробіток. Технічні негаразди до того моменту також були вирішені. Виявилося, що на відміну від мобільного застосунку web-версія сервісу Blockchain працює справно.

Продаж

Крок 1.

Насамперед я згенерував BTC-адресу. Вона необхідна для прийому платежів у криптовалюті. Я це зробив в гаманці на btcbank.com.ua. Адреса є комбінацією з понад 30 символів — цифр і букв з різним регістром. Також гаманець згенерував QR-код, який можна використовувати для прийому переказів. Якщо такий код відсканувати мобільним-додатком для роботи з криптою, в формі відправки автоматично з'явиться адреса гаманця.

Важливо! BTC-адреса — це відкрита інформація, яку ви показуєте всім, хто хоче переказати вам крипту.

Крок 2.

У моєму випадку було необхідно відправити крипту з платформи Blochain.com на гаманець в домені .ua, так як останній давав можливість обміняти крипту на гривню і вивести її на рахунок в Приватбанку. Для цього я здійснив кілька простих операцій:

  • вказав у спеціальній формі для переказів BTC-адресу гаманця, зареєстрованого на btcbank.com.ua.

  • вказав, що відправлена ​​буде максимально доступна сума (система розраховує доступну суму BTC автоматично).

  • натиснув кнопку відправити.

Після цього баланс рахунку показав, що у мене 0 BTC.

Як бачимо, платформа зафіксувала надходження 0,001065 BTC 31 липня і відправку тої ж кількості крипти 3 грудня.

Крок 3.

Далі було очікування і отримання. Переказ криптовалюти не відбувається миттєво. Ця процедура підпорядковується власним алгоритмам і передбачає підтвердження мережі. У випадку з біткоіном таких підтверджень може знадобитися від 2 до 6, що може зайняти 20-40 хвилин і більше.

Я відправив криптопереказ з Blockchain.com об 11:11. Автоматичний лист щодо зарахування криптовалюти на мою bitcoin-адресу в btcBank прийшов на мій e-mail о 11:34. Значить, операція зайняла 23 хвилини.

І тут потрібно звернути увагу на важливий момент:

  • На рахунку в Blochain.com я мав 0,001065 BTC

  • На адресу в btcBank прийшло 0,00086063 BTC. А це означає, що 0,00020437 BTC було втрачено в якості комісії.

Крок 4.

Далі був обмін крипти на гривню, що виявилося дуже просто.

Потрібно було внести суму, що продається, до графи «Віддати BTC». Криптообмінник автоматично розрахував суму в гривні за поточним курсом. Після натискання кнопки «Продати ХХХ BTC за ХХХ UAH» на балансі в гривні з'явилося трохи більше 408 грн.

Крок 5.

Тепер залишалося вивести гривню на банківський рахунок. Вибравши необхідний розділ на сайті обмінника, я вказав номер картки та суму, яку хочу вивести. В даному випадку моєю метою було вивести максимальну суму — 408,73 грн.

При цьому обмінник відразу попереджає, що комісія складе 4% і буде вирахувана із зазначеної суми під час оплати.

Є й інші обмеження! Мінімальна сума виводу коштів на карту Приватбанку складає у зазначеному обміннику 250 грн. Якщо мова йде про картки інших банків, то мінімальна сума виводу — 500 грн. А це означає, що свої 408 грн. я міг вивести тільки на рахунок в Приватбанку.

Після натискання кнопки «Вивід» системи вислала SMS із кодом підтвердження операції.

Код було введно й операцію успішно підтверджено.

У підсумку на мою карту в Приватбанку прийшов платіж у гривні на суму 392 гривні 38 копійок, про що мене повідомив мій мобільний Privat24.

Підводимо підсумки

  • 31 липня я витратив на покупку біткоіна 520 гривень з яких 20 гривень склала комісія криптообмінника. При здійсненні пробного переказу між гаманцями я втратив частину BTC на комісії мережі і сума в гривневому еквіваленті скоротилася до 331,87 грн.

  • 3 грудня я також втратив частину BTC у вигляді комісії мережі при зворотному переказі на гаманець в домені .ua. За рахунок того, що курс на 3 грудня був на висоті, в гривневому еквіваленті я отримав на баланс 408,73 гривень.

  • Вивести, з урахуванням комісії обмінника, вдалося 392,38 гривень.

  • Підсумкові втрати -127 гривень 62 копійки. Так, ми отримали збитки навіть за умови, що ціна біткоіна злетіла до максимальних значень. Але я був обмежений сумою і набором операцій, які планував провести. Це — ціна отриманого досвіду.

  • Якби я від самого початку залишив куплені BTC на рахунку в обміннику, то гарантовано отримав би прибуток — за останні 30 днів біткойн подорожчав на 26%.

Читачеві на замітку: Операції з криптовалютою на мінімальні суми небезпечні тим, що чутливі до комісії мережі при переказах монет між гаманцями. Комісія здатна фактично знищити шанси на прибуток. Тому намагайтеся уникати цих ситуацій. Комісія мережі не прив'язана до розміру операції — однакова як для цілого біткоіна, так і для сотої його частини. Тому на великих сумах плата за транзакцію відчувається меншою мірою.

Купувати і продавати біткоіни технічно не складно. Це може освоїти кожен. Але в той же час ці операції вимагають уважності до деталей, адже легко отримати «мінус», не звернувши увагу на чергову комісію при переказі, обміні або виведенні коштів.

Юрій Гусєв