Що сталося
Депутати в жовтні подали законопроєкти № 4178 і № 4178-1, якими запропоновано знизити комісію за еквайринг до 0,5-1,4%, а комісію інтерчейндж, що входить до неї, – до 0,3-0,9%.
Банкіри зреагували на такі пропозиції парламентаріїв можливим призупиненням обслуговування POS-терміналів у роздрібній мережі.
Як зауважив Антон Тютюн, працювати собі в збиток банки не будуть. “Я кажу про свій банк, який займає 20% на ринку еквайрингу. Це дуже низькомаржинальний бізнес. І будь-який рух у ньому приводить до мінусу в нас – тих, хто цей сервіс надає. І в розмовах з великим ритейлом я озвучував позицію свою як банку, я знаю, що Приват, банк № 1 в цьому питанні, озвучував також. Ми працювати в збиток не будемо. Будуть зняті POS-термінали. І я сподіваюся, що великий ритейл сприйняв це не просто як слова», – підкреслив банкір.
Читайте також: Карантин вихідного дня. Обсяг транзакцій через POS-термінали значно скоротився
До чого може призвести ситуація
Торговцям роздрібних мереж доведеться взяти витрати на купівлю терміналу на себе. «В Європі є моделі, коли сам ритейл купує POS-термінал. Ми ж тільки за. Будемо процесувати трансакції», – сказав Тютюн.
Але чи готові власники ритейлу до таких витрат? Проте зникнення POS-терміналів з кас магазинів призведе до падіння продажів, яке, у свою чергу, призведе до ще більших збитків, ніж витрати торговців на проведення безготівкової оплати товарів і послуг. Крім того, торгові мережі втратять програми лояльності, кешбеки, розстрочки.
Наслідки відчують і мережі побутової техніки, продажі яких стимулюються кредитами. «Великий ритейл забуває, що разом з дебетними картками банки надають клієнтам і кредитні картки, які дають кредитне плече або розстрочку, що збільшує середній чек і кількість купленого товару, забезпечуючи великих ритейлерів до 40% обсягу продажів через кредит», – розповів директор департаменту продуктів для приватних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Олексій Пузняк.
До того ж, банкіри підкреслили, що перестане розвиватися інфраструктура таких платежів. “Ми не будемо купувати нові POS-термінали. Не будемо супроводжувати і робити інновації в старі. І якщо нам це не буде вигідно, то не має значення, як називається шанована мережа, ми звідти будемо йти. І тоді ця регуляція буде скасована через кілька років, оскільки вона неадекватна, а ми просто втратимо час», – сказав Антон Тютюн.
Ринок POS-терміналів 1 листопада 2020 року
- Платіжна інфраструктура упродовж дев’яти місяців 2020 року продовжувала стабільно розширюватися.
- Кількість суб’єктів господарювання, які приймають платіжні картки, за цей період зросла на третину (на 31,7%) – до майже 316,4 тис.
- Крім того, з початку 2020 року кількість торговельних POS-терміналів також зросла – на 7,9% (до 360,4 тис. од.). При цьому понад 85% від усіх торговельних POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату.
- Кількість платіжних терміналів у торговельній мережі (контактних і безконтактних) у розрахунку на 1 млн постійного населення України на 1 жовтня 2020 року становила 9,0 тис. од. (станом на початок року – 8,4 тис. од.).
- Найбільші банки-екваєри – Приватбанк, Ощадбанк та Райффайзен Банк Аваль. Найбільші банки – емітенти платіжних карток: Приватбанк, Ощадбанк та Універсал Банк.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі