За даними Всесвітньої золотої ради (World Gold Council — WGC), чисті продажі в III кварталі становили 12,1 тонни зливків порівняно з купівлею 141,9 тонни у 2019 році.

Хто продавав

Продажі золота здійснювали банки Узбекистану і Туреччини. У III кварталі 2020 року центральні банки цих країн продали 34,9 і 22,3 тонни відповідно.

Крім того, про перший квартальний продаж за 13 років оголосив центробанк Росії.

«Не дивно, що за даних обставин банки можуть звернути увагу на свої золоті резерви. Практично всі продажі здійснюються банками, які купують у внутрішніх джерел, користуючись високою ціною на золото під час фінансових труднощів», — сказала Луїза Стріт, провідна аналітик WGC.

Динаміка золота

Як повідомляє Всесвітня золота рада, золото зросло до рекордного рівня протягом кварталу навіть попри те, що загальний попит на зливки впав на 19% у річному вираженні – до найнижчого рівня з 2009 року. Це зниження відбулося через те, що попит на ювелірні вироби в Індії впав удвічі. Також знизився попит у Китаї.

Додатково інвестори придбали 272,5 тонни золота через забезпечені золотом біржові фонди (ETF). З початку року золоті ETF збільшили свої активи більш ніж на 1 тис. тонн, і зараз їх резерви становлять рекордні 3,88 тис. тонн.

«Оцінюючи ситуацію з інвесторами, ми бачимо новий рекордний приплив коштів у забезпечені золотом ETF в третьому кварталі, що призвело до безпрецедентно високих глобальних показників. Не менш обнадійливим є те, що в цьому кварталі проявилася роль золота як «гавані» для роздрібних інвесторів, оскільки люди продовжують шукати стабільність в умовах нестійкості на ринках», — зазначає Луїза Стріт.

Всупереч тому, що ще занадто рано прогнозувати наслідки другої хвилі локдаунів, спричинених пандемією, виникають відповідні ризики та проблеми, про які вже знають інвестори, і це, ймовірно, підтримає їх сильний інтерес до золота, повідомив директор зі взаємодії з ринками WGC Джон Малліган. При цьому, як вважає експерт, попит з боку приватних інвесторів може опинитися під загрозою, якщо будуть знову впроваджено жорсткі обмеження, але ринок золотих ETF залишиться високоліквідним.

В Україні

Станом на 1 вересня 2020 року золотовалютні резерви України становили $29,048 млрд. У серпні вони збільшилися на 1%, насамперед – завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку.

Протягом вересня золотовалютні резерви України скоротилися на майже 9% і становили $26,5 млрд в еквіваленті.

Як писав «Мінфін», міжнародна інвестиційна компанія Avellana Gold запустить збагачувальну фабрику на Мужіївському родовищі поліметалів, яке є єдиним в Україні родовищем золота із затвердженими запасами.

Читайте також: Інвестиції у золото: як це працює

Бажаєте знати про валюту більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі