Незважаючи на період активної сплати податків, за 19-23 жовтня долар на міжбанку подешевшав лише на 6 копійок — з 28,37/28,39 до 28,31/28,325 грн/$, а от євро подорожчав відразу на 30 копійок — до рівня 33,51/33,53 гривень за євро.

Основною причиною зростання євровалюти було зміцнення її позицій на міжнародних ринках щодо долара. На скачках курсу євро активно заробляли обмінники, часто змінюючи котирування протягом дня.

Частково підстрахував гривню минулого тижня успішний аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП від 20 жовтня. Було продано облігацій на загальну суму 7,154 млрд гривень, в тому числі і валютних на $52,67 млн.

Читайте також: Топ-15 банків, в яких українці зберігають великі вклади — НБУ

Що впливає на курс та на настрої валютного ринку

На валютний ринок впливатимуть наступні чинники:

1) Відшкодування ПДВ експортерам, господарські операції клієнтів і завершення звітного періоду. В останній декаді жовтня експортери отримають відшкодування ПДВ, що знизить їх зацікавленість у продажі валютної виручки і спрацює проти гривні. У той же час, наближення кінця місяця і необхідність розрахунків з контрагентами змусить бізнес активніше проводити свої операції як у гривні, так і у валюті. Це збільшить статистику торгів на міжбанку, починаючи з вівторка до четверга. В останній робочий день місяця і тижня — спрацює вже п'ятничний ефект і активність клієнтів на торгах дещо знизиться;

2) Проведення аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП 27 жовтня. Чиновники планують розміщувати гривневі облігації на 182, 336, 644 і 1302 дні без обмеження за обсягами.

Основними покупцями держпаперів будуть держбанки і великі місцеві фінустанови. Особливого інтересу до них з боку нерезидентів поки що не спостерігається. Розрахунки місцевих покупців за результатами аукціону в середу 28 жовтня вплинуть на поведінку ресурсного і опосередковано валютного ринків.

За нашим прогнозом, обсяг розміщення ОВДП складе від 2,8 до 5 млрд гривень. Після консультацій чиновників з первинними дилерами швидше за все залишаться до розміщення тільки папери на 182, 336 і 664 дні.

3) Інтервенції НБУ, готівковий ринок і міжнародний фактор.

Інтервенції НБУ. Хоча Нацбанк і залишається головним «універсальним» гравцем на міжбанку, а його котирування є основним орієнтиром для всіх учасників торгів — зараз ситуація змінилася. Весь надлишок пропозиції долара невеликими порціями викуповують нерезиденти, у яких зберігаються певні обсяги гривні від операцій з ОВДП.

З одного боку, це заважає НБУ викуповувати долар в резерви, а з іншого — скорочує необхідність його присутності на торгах.

Ймовірно ми не побачимо Нацбанк на торгах і цього тижня, так як викуповувати йому буде особливо нічого, а значних продажів від нього очікувати також не варто. У разі зростання курсу долара або євро на торгах буде з'являтися Укргазбанк, який частково буде закривати брак валюти на ринку в моменти підвищеного попиту.

Готівковий ринок і міжнародний фактор. Власники українських обмінників при виставленні курсу цими днями будуть орієнтуватися на поведінку міжбанку, реальний попит і пропозицію з боку населення на готівкову валюту, а також на ситуацію за парою євро/долар на міжнародних ринках.

Напруження політичних подій у США напередодні президентських виборів — забезпечить світовому фондовому та валютному ринкам значне число новин, які посилять коливання пари євро/долар найближчими днями. Це дозволить українським фінансистам активно заробляти на євро за рахунок гри на різниці між готівковим і безготівковим курсами євро у відношенні до гривні.

Негативна статистика за коронавірусом в Україні на тлі інтриги з результатами місцевих виборів — буде чинити психологічний тиск на валютний ринок і спрацює проти нацвалюти.

Фактор ліквідності у банківській системі цими днями особливо не вплине на поведінку учасників ринку. Справа в тому, що експортери все одно чекатимуть відшкодувань ПДВ і тягнутимуть до останнього з продажем валюти, а нерезиденти — або вже мають гривню для купівлі валюти, або отримають її найближчими днями від погашень відсотків за облігаціями і операціями на вторинному ринку.

За розрахунками «Мінфіну» залишки на коррахунках банків у період 26-30 жовтня перебуватимуть в межах 41-58 млрд гривень.

Читайте також: Чи варто купувати акції українських компаній

Прогноз міжбанківського та готівкового курсів на тиждень

На міжбанку. Ситуація на торгах залишиться досить складною через:

  1. покупки нерезидентами валюти за рахунок виходу з українських ОВДП;
  2. скорочення продажу експортерами валютної виручки на очікуваннях отримань відшкодувань ПДВ від держави;
  3. швидке завершення звітного періоду;
  4. невизначеність до оголошення результатів місцевих виборів в Україні;
  5. волатильність міжнародних ринків за парою євро/долар на тлі майбутніх виборів у США, що буде негайно відображатися на котируваннях євро щодо гривні.

Перекоси попиту і пропозиції на торгах в основному будуть усуватися виходами на міжбанк великих гравців, а також періодично і Укргазбанком. У разі необхідності ми побачимо й інтервенції НБУ, але, швидше за все, це не знадобиться.

За розрахунками «Мінфіну» в період 26-30 жовтня коридор за безготівковим доларом на міжбанку буде перебувати в межах 28,20 — 28,60 грн/$, а за євро в межах 32,95-33,80 гривень за євро.

Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:

Понеділок-середа — в межах до $170-220 млн при укладанні до 520-670 угод;

Четвер-п'ятниця — в межах до $160-210 млн при укладанні до 510-630 угод.

На готівковому ринку особливих змін тактики фінансистів «Мінфін» не прогнозує.

Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній будуть тримати в межах 15-20 копійок, а в касах банків — 15-30 копійок.

Спред за євро в обмінниках фінкомпаній буде меншим — в межах 15-25 копійок, а в банках — 20-35 копійок.

«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 26-30 жовтня в обмінниках фінкомпаній в межах 28,15 -28,55 грн/$, в банках 28,10 — 28,65 грн/$.

Євро залишиться найспекулятивнішим інструментом на валютному ринку України в усі дні цього тижня.

Курс готівкового євро в обмінниках фінкомпаній буде в межах 32,95 — 33,60 гривень, в банках — 32,90-33,85 гривень за євро.

Читайте також: Зменшуємо ризики: як зібрати інвестиційний портфель