Експерт вважає, що насправді МВФ все одно, чи буде НБУ виходити з викупом. Йому важливо, яким буде обсяг портфелю облігацій у Нацбанка.
«Це правильно. Адже це та кінцева точка, яка дасть розуміння, чи фінансується дефіцит бюджету чи ні», – зауважив член Ради НБУ.
За словами експерта, обговорюються різні варіанти участі НБУ на ринку ОВДП. Зокрема, що на час кризових років, коли ВВП знижується, центральний банк може збільшувати на певну суму свою участь на ринку облігацій. Наприклад, збільшувати заборгованість до допустимого ліміту, який буде встановлено на рівні 50 млрд грн або 100 млрд грн.
«Модель в процесі обговорення може бути змінена, але мова про купівлю Нацбанком ОВДП на первинному ринку та про його участь в фінансуванні дефіциту бюджету не йде», – запевнив Віталій Шапран.
Читайте також: Як купити ОВДП і скільки на них можна заробити
Чому потрібні зміни
Потреба виходу НБУ на вторинний ринок ОВДП, за словами члена Ради НБУ, зумовлена декількома факторами.
Він нагадав, що через відсутність ліквідності і високу дохідність на вторинному ринку в першому кварталі первинний ринок майже не працював. Коли дохідність на вторинному ринку зростає, в Мінфіні фактично заблоковані запозичення.
Не кращою була ситуація і в другому кварталі. На початку кварталу державні банки брали рефінансування, у них з’являлася певна ліквідність, і вони купували облігації на первинному ринку. Як тимчасовий захід в умовах кризи – це допустимо, але як регулярний – ні. Оскільки це не ринок, а «перекладання коштів з однієї кишені в іншу з певною маржою».
Крім того, на думку Шапрана, це допоможе зробити ринок привабливим для нерезидентів. За його словами, найбільшим недоліком вторинного ринку ОВДП є його низька ліквідність вторинного ринку облігацій, з якого дуже важко виходити. «Коли погані умови обміну валюти облігацій, погані умови виходу з ринку, коли в портфелях держбанків є так звані інфляційні облігації, які важко оцінити насправді, то ми будемо мати таких лякливих нерезидентів, коли вони то масово заходять, то масово виходять. І ми будемо мати проблеми і з роботою первинного ринку, тобто залученням коштів», — вважає експерт.
За його словами, плани уряду по залученню 500 млрд грн., які закладено в проекті держбюджету 2021, реальні. Але питання, як організувати роботу вторинного ринку, щоб він не гальмував роботу первинного.
На переконання Віталія Шапрана, тільки НБУ може допомогти Мінфіну зробити ринок «нормальним, ліквідним і привабливим для нерезидентів».
Читайте також: Депутати пропонують випустити ОВДП для розрахунків за електроенергію із «зеленими»
Нерезиденти виходять з ОВДП
Як писав «Мінфін», станом на 24 вересня портфель ОВДП у власності нерезидентів скоротився з початку місяця на 3,12 млрд грн. У серпні він скоротився на 4,9 млрд грн.
У вересні частка нерезидентів у загальному обсязі облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) впала нижче 10%. Станом на 24 вересня вона становить 9,66%, в той час як на кінець серпня була на рівні 10,16%.
З березня, коли розпочалася спричинена коронавірусом криза, нерезиденти скоротили портфель ОВДП на 43,73 млрд грн.