«За» схвалення законопроєкту №1109 у другому читанні та в цілому проголосували 310 депутатів.

Що змінює закон

Після набуття чинності закону на такі кредити будуть поширюватися вимоги закону «Про споживче кредитування» про розкриття повної вартості кредиту та права споживачів на отримання всієї необхідної інформації.

Нагадаємо, що сьогодні середній «чек» одного кредиту у фінкомпаній – це 3 711 грн, а середній строк – до одного місяця.

Як закон захищатиме права позичальників

Перше. Фінустанови повинні будуть вказувати повну процентну ставку за мікрокредитами.

  • Відтепер законодавство вимагає від фінансових установ розкривати повну процентну ставку за мікрокредитом, повні витрати клієнта. Тобто мають піти в минуле кредити «під 0%», які на ділі перетворюються в кредити під 1 700% річних.

Читайте також: Ольга Лобайчук: НБУ планує оновити вимоги до банківських договорів

 Друге. Фінустановам заборонено нараховувати штрафи та пеню за мікрокредитами понад максимальну планку.
  • Саме штрафи у випадку прострочки сьогодні можуть подвоїти-потроїти чи навіть збільшити вам борг у десять разів. Відтепер буде максимальна планка – штраф не може перевищувати подвійну суму кредиту.
Третє. Якщо клієнт порушує умови договору про мікрокредит, фінустанова не має права підвищувати ставку.
  • Фінансові установи сьогодні, на жаль, цим зловживають – автоматично збільшують ставку з першого ж для прострочки додатково до нарахування штрафів. Відтепер ставка за мікрокредитом не може змінюватися у гіршу для клієнта сторону.

Читайте також: Що змінить закон про захист прав споживачів фінпослуг

Нагадаємо

З 1 вересня на сайтах банків мали б запрацювати кредитні і депозитні калькулятори. З їх допомогою клієнти мають дізнатися реальну суму заробітку від вкладу і реальні суми платежів за позиками.

Наприкінці січня чинності набрав закон про захист прав споживачів фінансових послуг.

Новий закон зобов’язує банки й інші фінустанови розкривати реальну вартість фінансових продуктів. Тобто, разом із усіма комісіями, вартістю страховки, послуг нотаріуса, податковими відрахуваннями тощо.

Іншими словами, і в рекламі, і на сайті банки повинні вказувати ефективну процентну ставку. Особливо це стосується кредитів. 

Читайте також: Нацбанк посилить вимоги до кредитів фізосіб

Що чекає на порушників

Нацбанк обіцяє і надалі контролювати, як фінустанови виконуватимуть нові вимоги. З 1 вересня управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ здійснюватиме щоденний моніторинг вебсайтів і реклами банків.

Долучатися до цього процесу НБУ закликає і споживачів. 

Читайте також: Кращий відгук серпня: заплати комісію за однофамільця

При виявленні порушень регулятор почне із попереджень. Але якщо цього виявиться замало, переходитиме до жорсткіших дій.

«Мінфін» щомісяця розігрує 5000 гривень, щоб надихнути наших користувачів залишати цікаві та актуальні відгуки про банки.

Вони допомагають фінустановам визначити больові точки і вдосконалювати сервіс, а читачам — приймати правильні рішення при виборі банку.

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК ПРО РОБОТУ БАНКУ