У минулий четвер долар перетнув важливий рівень 27,80 грн, частково завдяки попиту з боку НБУ. З іншого боку на користь долара грала обмежена пропозиція з боку експортерів, які зараз поки що не відчувають гострої потреби в гривні. Наступної неділі почнуться перші виплати до держбюджету, також судячи з усього, НБУ вийде з продажем валюти на міжбанк. Минулу неділю долар США закрився по 27,96 грн, єдина європейська валюта послабла до рівня 33,10 грн.
У зв’язку з цим, цікаво подивитися за динамікою інтервенцій НБУ на міжбанківському валютному ринку:
Ми бачимо, що ресурси які були витрачені у березні на підтримку курсу національної валюти склали 2,19 млрд доларів США. Сальдо операцій НБУ(різниця між купівлею та продажом) з квітня по серпень дорівнює 2,59 млрд доларів. Таким чином бачим, що ресурси для втримання курсу у Нацбанку вже є, що ми бачимо наочно за підсумками літа.
Подивимося на динаміку змін міжнародних резервів НБУ станом на 01.09.2020:
На початок вересня валові міжнародні резерви склали 29,05 млрд доларів США, а чисті міжнародні резерви дорівнюють 17,81 млрд доларів. Чисті міжнародні резерви — це різниця між заборгованістю Мінфіна та НБУ перед МВФ та валовими резервами. Тобто це більш важливий показник для аналізу та розуміння дій регулятора. Ми бачимо, що зараз вони перевищують показники березня поточного року – 17,72 млрд доларів. Саме тому НБУ зайвий раз намагався не виходити с продажем валюти до моменту досягнення курсу долара рівня 28,00 грн. Тому очікую, що Нацбанк вийде з продажем валюти та курс знизиться до рівня 27,70 грн. Останній є найбільш прийнятним курсом для експортерів. До кінця вересня очікується ціновий канал з кордоном 27,70-28,00 грн.
На початку минулого тижня я звертав увагу на зростання курсу ВВП-варрантів, а вже у середу Міністр фінансів України Сергій Марченко на засіданні парламентського комітенту з фінансів розкрив деталі викупу цих цінних паперів. За його словами головною ціллю є знизити боргове навантаження, так як цього року за ними буде виплачено 40 млн доларів- відносно невелика сума. Але якщо робити виплати до 2040 року, то їх сума складе 22 млрд доларів США. Курс ВВП варрантів не змінився за минулий тиждень та дорівнює 97,99% від номіналу.
В огляді BofA Securities зазначається о вірогідному випуску нових євробондів обсягом від 1,00 до 1,50 млрд доларів США для нової угоди з викупу ВВП-варрантів. Таким чином бачимо, що в такому разі Мінфін буде володітиме майже половиною від обсягу їх випуску. Буду дуже уважно слідкувати за ходом перемовин фінансової влади з BofA Securities. Нагадаю, що минулого разу для подібної операції залучався J.P. Morgan, коли було емітовано євробондів в обсязі 328 млн доларів США. Тепер Мінфін володіє 11,5% від обсягу випуску ВВП-варрантів.
Таку активну політику з управління держборгом можемо тільки підтримувати.