На міжбанківський валютний ринок впливали цілий ряд факторів, разом з вербальними спекуляціями з приводу девальвації курсу гривні до долара США. Новий голова НБУ Кирило Шевченко у своєму першому публічному інтерв’ю підтвердив спадкоємність попередньому курсу монетарної політики та незалежності регулятора від уряду. Характером своїх операцій на під час торгів НБУ підтвердив вищезазначені тези, коли залежно від пропорцій попиту на пропозиції виступав як покупцем, так і продавцем. Головна ціль буда згладити курсові коливання національної валюти та забезпечити стабільність її курсу. Інші учасники ринку не відновили своїх до карантинних торгових об’ємів, а нерезиденти у більшості виводили купонну виплату за ОВДП. У підсумку не бачимо причин для масштабної девальвації української гривні немає, як нема й привидів чекати її на рівнях 2019 року.
Через коронавірусний карантин дефіцит держбюджету досяг 7,5% від ВВП, але Мінфін України надійно контролює держборг та не збирається проводити будь які реструктуризації, не дивлячись на чуткі у ЗМІ с цього приводу. Найбільший об’єм виплат буде у вересні – близько 2,1 млрд доларів США. Ця сума вже акумульована, тому ці транзакції не буде мати впливу на міжбанківський валютний ринок.
Сталі відомі подробиці викупу 10% ВВП варрантів. Нагадаємо, що в 2015 році пройшла реструктуризація держборгу, з якого було списано 20% після чого Україна випустила похідні цінні папери на 3,2 млрд доларів США. По ним України зобов’язується провести виплати, якщо ВВП сягне 125,4 млрд доларів США( що відбулося у 2019 році). Окрім цього, сума виплат «прив’язана» й до динаміки зростання ВВП. Завдяки успіху 2019 року, перша виплата буде у розмірі 50 млн доларів. Нижче приведена оцінка сплат по даним бумагам при зростанні ВВП менш ніж на 4%.
Однак, більшою проблемою ці виплати стають при темпах зростання ВВП на 5-7%, тоді доведеться платити понад 3 млрд доларів лише відсотків. Ці папери вільно торгуються на біржі і коштують зараз 95,99% від номіналу( у березні їх можна було взагалі купити за 50,86%).
Завдяки викупу банком JP Morgan євробондів на суму 329 млн доларів США Мінфіну України вдалось викупити до 10% від емітованих раніше варрантів. Таким чином поступово знижуються перепони для економічного росту та знижується майбутнє боргове навантаження.
В Україні було збільшено мінімальну заробітну плату до 5000 грн, що стало першим етапом у циклі збільшення цього показника до рівна в 6500 грн. Данна міра призвана збільшити податкові надходження до бюджету, хоча необхідність фінансування цих витрат підприємцями матиме вплив на рівень інфляції в Україні. Будемо слідкувати за прогнозами Мінфіну та НБУ по інфляції до кінця 2020 року.
На міжнародному фінансовому ринку головна новина була про виступ голови Федеральної резервної системи США (український аналог НБУ) Дж. Пауелла (Jerome Powell) на симпозіумі у Джексон-Хоулі. З його слів, ФРС уперше з 2012 року змінює голову ціль з утримання рівня інфляції у кордонах 2% на безпосередню підтримку економічного зростання и збільшенню зайнятості. На сьогодні рівень безробіття у США сягає 10,2%. Цієї п’ятниці вийдуть нові данні, де очікується зниження цього показника до 9,8%. Зростання безробіття у США, як у всьому світі, спровокували карантинні заходи від пандемії COVID-19.
Сприятливий рівень безробіття для розвинутих економік дорівнює близько 5% від працездатного населення. У підсумку зростання інфляції у США тепер не буде стримуватись регулятором задля загального зростання економіки. Після цих заяв долар США знецінився на міжнародному валютному ринку.