Мета експерименту — зрозуміти, як подібні грошові відрахування впливають на економіку і добробут людей.
Хто отримає виплати
Запропонована в рамках експерименту сума трохи більше німецького рівня бідності. Положення тих, хто отримає виплати, будуть порівнювати з 1380 людьми, які гроші не отримають.
Експеримент проводить Німецький інститут економічних досліджень. Бюджет на досвід зібрали пожертвами. В ході експерименту учасників попросять заповнювати анкети про їх життя, роботу і емоційний стан, щоб зрозуміти, наскільки значний вплив надасть базовий дохід.
Читайте також: Глава Twitter пожертвував $ 3 мільйони на програму безумовного доходу в 15 містах США
Базовий безумовний дохід означає собою ідею того, що держава повинна виплачувати певну суму грошей кожному зі своїх громадян, як правило, щомісяця, незалежно від їх доходу або працевлаштованості. Ці виплати можуть замінити собою соціальну допомогу, отримання якої ускладнено бюрократичною тяганиною.
Прихильники виплат вважають, що базовий дохід знизить нерівність в доходах і поліпшить добробут людей, забезпечивши їм більше фінансової впевненості, пише Business Insider.
Противники, навпаки, вважають, що це занадто дорога міра, через яку люди не матимуть мотивації йти працювати. Ідея привернула увагу західних країн в останні роки як наслідок фінансових криз і зростаючої нерівності.
Керівник експерименту Юрген Шлюпп заявив німецькій газеті Der Spiegel, що німецький досвід дозволить отримати нові наукові дані.
«Дискусія навколо базового доходу до цього моменту була схожа на філософський салон в хороші часи і на війну за віру в погані», — зазначив Шлюпп.
Читайте також: Іспанія почала виплату універсального базового доходу
За його словами, обидві сторони спираються на стереотипи: противники вважають, що люди з базовим доходом віддадуть перевагу лежати на дивані з фастфудом і дивитися серіали, а прихильники - люди, які продовжать працювати, але будуть більш креативними і схильними до благодійності і збереженню демократії. Шлюпп сподівається, що німецький експеримент дозволить замінити ці стереотипи реальними даними.
Хто вже проводив експеримент
Аналогічний експеримент з базовим безумовним доходом проводився в Фінляндії з січня 2017 по грудень 2018 го. 2000 безробітних фінів отримували по 560 євро на місяць — це сильно нижче прожиткового мінімуму в Фінляндії (в 2018 році він складає 1160 євро).
В результаті експерименту рівень безробіття в країні не знизився, але учасники відзначали, що стали почувати себе більш щасливими і відчували менше стресу.
Деякі одержувачі виплат дійсно знайшли роботу, але їх частка виявилася не вищою за ту, що була в групі людей, які не отримували гроші.
11 вересня 2018 року жителі швейцарського села Рейнау проголосували на референдумі за отримання $ 2570 щомісяця у вигляді базового доходу.