Причина невиконання плану
За даними голови Рахункової палати, на невиконання плану надходження найбільше вплинула низька якість прогнозу макроекономічних показників.
Так, уряд наприкінці березня змінив прогноз середнього обмінного курсу гривні з 27 до 30 грн/$. Однак фактично в січні-червні середній обмінний курс становив 25,98 грн/$, тобто на 13,4% менше прогнозованого. За рахунок цього недоотримано 25,5 млрд грн доходів.
Читайте також: Держказначейство: Держбюджет за перше півріччя зведений з «мінусом» 18,8 мільярда
«Аналогічно уряд прогнозував скорочення імпорту товарів і послуг на 10%. Фактично в першому півріччі імпорт зменшився на 19,7%, або майже вдвічі більше прогнозованого. Як наслідок, недоотримано 14 млрд грн доходів», — підкреслив Пацкан.
За даними Рахункової палати, загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу в першому півріччі збільшився на 13,6% — до 2,3 трильйона гривень. При цьому 60% суми зростання відбулися за рахунок девальвації з початку року гривні до іноземних валют.
Читайте також: Шмигаль: Очікуваний дефіцит бюджету України — значно менше, ніж в європейських країнах
«Витрати на погашення та обслуговування боргу склали 220 млрд грн, або майже третину загальних витрат держбюджету в першому півріччі 2020 року, що зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм», — додав Пацкан.
Нагадаємо
-
Раніше Мінфін повідомив, що за січень-червень державний бюджет зведений з дефіцитом в 16,7 млрд грн, у тому числі дефіцит загального фонду — 27,9 млрд грн.
-
У Рахунковій палаті заявили, що дефіцит бюджету України за перше півріччя склав понад 38 мільярдів гривень.
-
У квітні Рада внесла антикризові зміни в державний бюджет на поточний рік, збільшивши його дефіцит майже втричі — до 298,4 мільярда гривень, або 7,5% від ВВП.
-
Новий держбюджет базується на прогнозах падіння ВВП на 3,9%, тоді як раніше очікувалося зростання на 3,7%, безробіття – 9,4% замість 8,1%, середньорічного курсу гривні — 29,5 грн/$ проти 27 грн/$, а також прискорення інфляції до 8,7%.
-
В 2019 році дефіцит держбюджету становив 78 мільярдів гривень, або 1,9% ВВП, при плановому показнику 91,1 мільярда гривень, або 2,26% ВВП.