Що пропонував закон
Закон пропонував продовжити термін мораторію на відчуження житлового майна за прострочені валютні кредити громадян, у тому числі іпотечні, до 1 січня 2022 року.
Нагадаємо, прийнятий в 2018 році Кодекс за процедурами банкрутства встановлював термін мораторію до 21 жовтня 2020 року.
Читайте також: Рада продовжила до 2022 року мораторій на стягнення майна за валютними кредитами
Згідно з законом житло не може бути відчужене у громадянина, якщо це єдине місце проживання, якщо загальна площа житла становить не більше 140 кв. м для квартири і 240 кв. м для дому.
Що президент пропонує допрацювати
На думку Зеленського, закон занадто ліберальний і дає боржникам ігнорувати умови кредитних договорів.
«Закон фактично змінює умови, за яких стає неможливим за кредитним договором примусово відчужувати майно без згоди власника», — ідеться в пропозиції президента доопрацювати закон.
Читайте також: Зеленський: люди можуть і беруть іпотеку під 10%
Така ситуація створює неоднозначне трактування закону, зробить неможливим кредитним установам отримати забезпечення за кредитними договорами і призведе до правового колапсу і порушення конституційного принципу обов'язковості виконання судових рішень, йдеться в документі.
Президент відправив закон на доопрацювання у Верховну Раду.
Передісторія
- У червні 2014 року Рада заборонила відчужувати житло у валютних позичальників.
- У червні 2019 року у Фонді гарантування вкладів повідомили, що позичальники зможуть реструктуризувати валютні іпотечні кредити.
- 16 липня Верховна Рада прийняла законопроект №3640 депутата від «Слуги народу» Олександра Дубинського про продовження мораторію на стягнення банками житла, що є заставою по кредитах в іноземній валюті.