Що кажуть у Нацбанку

«У квітні-червні 2020 року на тлі продовження коронакризи попит бізнесу на кредити майже не змінився, якщо порівняти з минулим кварталом, показавши лише певне зростання з боку малих та середніх підприємств (МСП).

Тут ключовими чинниками стали реструктуризація боргу, здешевлення вартості кредитів, потреба в запасах коштів та обіговому капіталі. З боку великих підприємств головними чинниками зниження попиту стали зменшення їхніх потреб у запасах коштів, обіговому капіталі та капітальних інвестиціях», — йдеться в повідомленні.

Так само знижувався і попит населення на кредити, зокрема на споживчі позики. Водночас інтерес до кредитування і для населення, і для бізнесу підтримувало подальше зниження ставок за кредитами. Така тенденція триває уже четвертий квартал поспіль.

Читайте також: Президент про іпотеку: і у комерційних, і у держбанків повинна бути не вище 10%

Другий квартал поспіль знижувався і рівень схвалення заявок на кредити.

79% опитаних банків вказали на зростання рівня кредитного ризику в квітні-червні, але загалом оцінки рівня ризиків у другому кварталі були кращими, ніж у попередньому.

Водночас спостерігалося поліпшення очікувань банків на наступні 12 місяців: пік негативних очікувань банків було пройдено в першому кварталі 2020 року.

Очікування фінустанов

Опитані фінустанови сподіваються, що у наступному кварталі відновиться попит на кредити з боку як населення, так і бізнесу, а умови кредитування пом’якшаться.

Майже 60% респондентів очікують збільшення обсягу кредитного портфеля в наступні 12 місяців, що вдвічі більше, ніж у попередньому опитуванні. Зокрема, банки сподіваються на зростання попиту на кредити МСП.

При цьому великі банки оптимістичніше оцінюють перспективи зростання обсягу корпоративного портфеля, однак їхні очікування щодо відновлення споживчого кредитування у наступні 12 місяців стримані. Хоча у ІІІ кварталі банки очікують відновлення попиту населення на споживчі кредити та іпотеку.

Читайте також: Шевченко розповів, як Нацбанк стимулюватиме кредитування реального сектору

Разом з тим банки й надалі очікують погіршення якості кредитних портфелів, хоча ці очікування дещо поліпшились порівняно з попереднім кварталом. Також фінустанови вказують на певне відновлення зростання обсягів депозитів: близько половини респондентів прогнозують приплив коштів населення та бізнесу.

Банки повідомили, що сподіваються на пом’якшення стандартів кредитування бізнесу та населення (споживчі кредити та іпотека) у наступні три місяці.

Порівняти умови кредитів онлайн

Нагадаємо

  • Новий голова НБУ Кирило Шевченко має на меті відновити кредитування, скоротити рівень проблемних кредитів у банках та зберегти макростабільність. Про це він сказав на брифінгу 20 липня.